Lys Kalkıyor!

Lys Kalkıyor!

Lys Kalkıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etkileri sürüyor. Bildiğiniz üzere yakın bir zamanda yaptığı yurtdışı gezisi esnasında ortaöğretime geçiş sınavı ile alakalı yaptığı açıklamalar sonrasında sınav değişikliği süreci hız kazanmıştı. Milli eğitim bakanlığı kısa bir süre içerisinde ortaöğretime geçiş sınavı ile alakalı açıklama yaparak yeni bir sınav sistemi sürecinin başladığını belirtmişti. Bu gelişmeler sonrasında  milli eğitim bakanlığı bir açıklama yaparak ortaöğretime geçişte artık bir sınav sisteminin uygulanmayacağını herkesin ikametgah olarak oturduğu bölgeye yakın bir okula yerleştirileceğini  sadece okullardaki ağırlıklı ortalamaya bakılarak yüzdelik beş dilime girebilen öğrenciler arasında bir merkezi sınav yapılacağı gündeme gelmişti.

Orta öğretimle alakalı açıklanan bu sistemle ilgili  tepkiler sürerken yeni bir açıklama daha geldi. Bu defa orta öğretim sistemindeki değişiklikten sonra üniversiteye girişte de  Yeni bir sistemin kapıda olduğu belirtildi.

Lys kalkıyor mu ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Amerika gezisi esnasında sorulan soruların arasında üniversitesi sınavı ile  alakalı bir değişikliğin söz konusu olup olamayacağı da vardı. Cumhurbaşkanı orta öğretime girişte sınav değişikliğinin haberini verdikten sonra üniversite sınavı ile alakalı da bir değişiklik çalışmasının olduğunu ve Yüksek Öğretim Kurumu’nun bununla alakalı bir zamandır çalışma içerisinde olduğunu belirtmişti.  Eğitim uzmanları ortaöğretime geçiş sınavı ile alakalı kaygılarını dile getirirken üniversite sınavı ile alakalı yeni girilen bu süreç tekrar ciddi bir tartışma ortamı yaratacaktır.  Eğitimciler bu konuda aşağı yukarı aynı kanaati paylaşıyorlar. Ortaöğretim veya üniversite girişi sistemlerinde merkezi bir sınav olması gerektiğini savunuyorlar.

Üniversite  giriş şartlarının kısa zamanda netleşmesi bekleniyor. Henüz geçilmesi muhtemel olan sistemle alakalı resmi bir açıklama gelmedi. Halihazırda yüz binlerce öğrenci üniversite sınavına hazırlanıyor.  Bütün öğrenciler gelişmeleri yakından takip etmekle beraber bu yıl girecekleri sınav için kaygılanıyorlar.  Diğer bir taraftan Yükseköğretim kurulu başkanı yaptığı açıklamada merkezi sınavdan kesinlikle vazgeçilemeyeceğini bunun adaletin ve vicdanın gereği olduğunu vurguladı.

Eğitim konusu ülkemizde daima tartışma konusu olmuştur. Görünen o ki önümüzdeki süreçte bir çok değişikliğe şahit olacağız. Yapboz tahtasına dönen eğitim sisteminin bir an evvel köklü bir yapıya ulaştırılmasını diliyoruz. Yeni sistemle ilgili bilgi için tıklayın

Ayrıntı için tıklayın.

Sitemizde bulunan Ptt Personel Alımı 'ni ve Ptt 2018 alımları, Ptt personel alacak mı 2017 ve Ptt personel alımı hakkındaki dilekçe örneğini indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir