Eski memur emekli ikramiyesi

Lisans
Dil
Dosya Boyutu
Üretici
İşletim Sistemi
Eklenme Tarihi5 sene önce
Kırık link bildir Yorum Yaz
Hemen indir ()
kez indirildi

Puanlama

Eski memur emekli ikramiyesi

Anayasa mahkemesi emsal bir karara imza attı. 47 yıl çalışmasına rağmen 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alan bir vatandaş Anayasa Mahkemesine dava açtı. Dava sonunda Anayasa Mahkemesi davalının çalıştığı yıl üzerinden emekli ikramiyesi almasına karar verdi. Bu karar sonucunda 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alan vatandaşın çalıştığı süre üzerinden emeklilik ikramiyesi almasına karar verildi.

Anayasa Mahkemesi İptal Etti

Anayasa Mahkemesi aldığı son kararı ile, Emekli Sandığı Kanunu’nun, “emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla sürelerin dikkate alınmayacağına” ilişkin hükmünü oy çokluğuyla iptal etti.

Eski emekliler çalıştıkları yıl üzerinden emeklilik ikramiyesi alabilecek mi?

Anayasa Mahkemesi memurların emeklilik ikramiyeleri hakkında vermiş olduğu karar ile 3o yıl sınırını kaldırdı. Ancak bu karar geçmişte 30 yıl üzerinden emekli olan memurları kapsamıyor. Yani bu kararı emsal göstererek daha önce 30 yıl üzerinden emeklilik ikramiyesi alan memurların çalıştıkları süre kadar fark almasını sağlamıyor.

Eski emekliler ikramiye farkını nasıl alabilir

Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar öncesinde emekli olanlar, emekliye ayrılanlar ve 30 yıldan fazla çalışmış olmalarına rağmen 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alan memurlar, aradaki fark ikramiyesini alabilmek için yargı yoluna başvurması gerekiyor. 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olanların 30 yıl emeklilik ikramiyesi farkını alabilmeleri için mahkemeye başvurmaları gerekiyor.

Memur emeklilik ikramiyesi arttı

Daha önce, 40 yıl hizmet süresi bulunan memur, 40 yılın karşılığı olarak emekli maaşına hak kazanırken, emekli lik ikramiyesini 30 yıl üzerinden alabiliyordu. Anayasa mahkemesinin 30 yıl sınırını kaldırdı ve 07 OCAK 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kararla memurlar, çalıştıkları yıl kadar emekli ikramiyesi almaya hak kazandı. 30 yıl sınırı kalktı ve 07 OCAK 2015 tarihinden sonra emekli olanlar, çalıştıkları yıl üzerinden emekli ikramiyelerini almaya başladı. Bu sebeple emeklilik ikramiyeleri çalıştıkları yıl üzerinden verildiğinden 15000 ila 30000 TL. arasında artış gösterdi.

Sitemizde bulunan Öğretmen nöbet tutmama dilekçe örneği indir 'ni ve Eğitim sen nöbet dilekçesi örneği indir, Eğitimsen dilekçe örneği ve Nöbet tutmamak için dilekçe örneği hakkındaki dilekçe örneğini indirebilirsiniz.

kez indirildi

Eski memur emekli ikramiyesi Hakkında Yorumlar

Yorum Yaz

 1. Ali BİBEROĞLU dedi ki:

  BEN S.G.K. SİCİL NOLU ÜYESİYİM.
  14 NİSAN 2014 YILIN DA KAMU KURUMUN DAN EMEKLİ OLDUM,
  EMEKLİ SANDIĞI HİZMETİM YILIMI S.G.K. 38 YIL 10 AY OLARAK HESAPLADI.
  30 YILLIK İKRAMİYEMİ VERDİ, GERİYE KALAN 8 YIL 10 AYLIK SÜRENİN İKRAMİYESİNİ DEVLETİ VEYA S.G.K. MAHKEMEYE VERMEDEN NASIL ALA BİLİRİM

 2. RÜMEYSA ÇAKMAK dedi ki:

  Merhaba..rahmetli babam 1/4 ü 4-c ye tabii ve 657 ye bağlı olarak 34 sene 11 ay çalıştı ve 2000 senesinde emekli oldu. ne kadar fark alacağımı ve ne yapmam gerektiğini açıklar mısınız ? teşekkürler…

 3. enis doröz dedi ki:

  babam 1977de vefet etti 34 yıl 8 aylık hizmeti var bu kanundan yararlanabilirmiyiz

 4. Ahmet dedi ki:

  8 yıl 9 ay 30 yıldan fazla çalıştım. ben 2009 yılında emekli oldum, tazminat farkını alabilmem için Mahkeme kararı uyarınca 8 yıl 9 ay için 2016 yılında 9007.Tl. tarafıma tazminat farkı olarak ödeme yapılmıştır.
  ittiraz etsem acaba daha fazlasını alabilir miyim. Ahmet.
  09/01/2017

 5. Sevim serin-1958@hotmail.com dedi ki:

  Ben babamdan yetim aylığı alıyorum 29 sene önce emekli sandığından emekli bizede ikrsmiye vede ontibsk farkı varmı

 6. Suat Altıparmak dedi ki:

  yıpranma dahil 32 yil 10 ay hizmet sürem var ek ikramiye alabilirmiyim

 7. sedat dedi ki:

  hükumet emeklinin 35 yıldan fazlasını ödemeyecek şekilde yasa çıkarmaya çalışıyor. o zaman 35 yıl sonunda emekli ikramiyesini hemen ödesin. 35 yıldan fazla çalışılmaya devam eden süre içinde de emekli sandığı herhangibir kesinti yapmasın. memeur çalışmaya devam etsin örneğin 37-38 yıl sonunda emekli olana sadece emekli maaşı versinler. ancak 35 yıl bitiminde emekli ikramiyesini ödesin.

 8. Bülent dedi ki:

  Hakkın var ama almak için mahkemeye ver deniliyor. Madem emekli haklı niye ikramiyesini vermiyorsun . Amaç belli yıldırma politikası. Geçmiş olsun hukuk devleti. Yaşsdın guguk devleti.

 9. Emre Evlek dedi ki:

  Merhabalar.Babam 2002 de emekli oldu.47 yıl 3 aylık hizmeti vardı.17 yıl 3 aylık emekli ikramiyesi farkı ne kadar alması gerekir.

 10. mahmut demirkollllllu dedi ki:

  2015 yılı öncesinde emekli olanın 30 yıl üzerindeki ek ikramiyesini alabilmesi için hükumetler neden zamanında işi halletmedi.Yaşlı emeklilerin mahkeme kapılarında sürünmesi doğruydu?çalışanın hakkını ,çalışan sorgulamadan devlet vermeliydi.ek ikramiye 30 yıldan çok çalışan (pirimini ödeyen)işçiye neden verilmez.ek ikramiye ,emekli olduğu tarihten itibaren faizi hesaplanarak ödenmeli..SGK ödeyeceği paranın hesap şeklini emekliye vermelidir.Bu para zamanında verilseydi memur emeklisi daha faydalı işe harcardı..şimdi ancak borçlarına harcak ancak.Her mağduriyette vatandaş mahkemelere gitmeden devlet çözüm bulmalı..Mağdur edenler ahirette hesabını zor verir

 11. Şivan şeki dedi ki:

  Emekli astsubayım 2001 yılında emekli oldum
  6 yıl 6 ay fazla çalışmışlığım var ikramiyesini alabilir miyim?

 12. ertan örnek dedi ki:

  Bende 2014 yılında emekli oldum fakat SGK ya dilekçe yazdım SGK dan olumsuz cevap geldi.60 gün süresi varmış bu süreyi geçirdim şimdi tekrar dava açabilirmiyim bu hakkımı nasıl kullana bilirim

 13. Hilal Taştan dedi ki:

  Merhaba babamın 13 yıl fazla hizmet süresi vardı.3 Yıl önce babamı kaybettik. Mirasçılar yönünden internette araştırdım Avukat Özgür Balcı nın haberinde mirasçılarda dava açabilir denmiş,mirasçılardan dava açan varmı parasını alan varmı?

 14. Ali Şanoğlu dedi ki:

  2001 yilinda 34 yil 6 ay uzerinden emekli oldum. 30 yil uzeri farki nasil alabilirim?

 15. 17 şubat 2016 tarihinde danıştay tarafından onaylanan 30 yılın üzerinde hizmeti bulunan memurların ikramıye farklarını alabilmeleri için,daha önce SGK ya başvurup olumsuz cevap almaları yeterlimidir.İdare mahkemesine başvurmamışlar,bu k dedi ki:

  17 şubat 2016 tarihinde yargıtay tarafından onaylanan 30 yılın üzerinde hizmeti bulunan memurların(2015 öncesi)ikramıye farklarını alabilmeleri için,daha önce SGK ya başvurup olumsuz cevap almış fakat idare mahkemesine müracaat etmemiş olmaları yeterlimidir.,yargıtayın bu kararından sonra mahkemeye başvurmaları gereklimidir.yani sonuç olarak sadece SGK dan olumsuz yazı almış olmak yeterli olur mu? vereceğiniz cevap için teşekkürler.

 16. Emine sezer dedi ki:

  Merhaba, Annem miras olarak dedemden emekli sandığından maaş oluyor.Onun içinde bu başvuruyu yapabilirmiyiz? Örnek dilkçeyi nasıl düzenlemeliyiz acaba?Teşekkürler

 17. banu türkoğlu dedi ki:

  25 03 1998 yıkında emekli olan babamı 41 yıl 1 ay hizmeti var babamı kapsıyormu bu yazadan babam faydalanabiliyorsa .babamı 2014 yılında vefat etmiştir bu farkı annem alabilirmi teşekkür ederim

 18. hasan dedi ki:

  2002 Yılında 35 sene 4 ay üzerinden emekli oldum 30 yıl üzerini nasıl alacağım

 19. abdulbaki güneş dedi ki:

  2014 ağustosta 33 yıldan emekli oldum farkı nasıl alabilirim.

 20. semra taban dedi ki:

  Ben 33 yıl 2 ay çalışarak 2013 yılında Emekli oldum.Geriye dönük ikramiye alan varmı var ise bu sayfada paylaşbilirmi? Teşekkür ederim.

 21. Safiye Türkan yalçın dedi ki:

  Eşim 2001 yılında 39yıl çalışarak 30yılüzerinden emekli oldu 2010 yılında vefat etti. Maaşını ben alıyorum bende bundan yararlanabilir miyim?

 22. HİKMET TOKGÖZ dedi ki:

  MAHKEMEYİ KAZANANLARDAN PARASINI ALAN VAR MI ACABA?BU KONUDA BİLGİSİ OLAN…..

  mail adresime bilgi mesajı lütfen…

  • Fehmi DOĞAN dedi ki:

   Mahmut Bey, GOOGLE den sorunuz. cevabını alırsınız. 30 yıldan fazla hizmet yapan emekli diye sor. Mahkeme kararlarına ulaşabileceksin. İyi Emeklilikler.

  • Murat Acar dedi ki:

   Hikmet bey konu hakkında bir gelişme varmı emsal teşkil eden bir mahkeme kararı varmı bilgi vetebilirseniz sevinirim

 23. Hurşit Başkurt dedi ki:

  Emekli Başkoserim,2000 yılı 14 Ağustos’ta 30 yıl üzerinden emekli oldum.
  8 yıl 9 ay fazla hizmetimin emekli ikramiyesini alabilirmiyim

 24. mahmut gülmez dedi ki:

  2013 yılında emekli olan bir öğretmenim emekli ikramyesini 30 yıla göre aldım,
  4 yıl fazla çalıştım sürelerin ikarmyesini alabilirmiyim

Alanya Escort