Bimer’e Yazılan Dilekçe Örnekleri

Bimer’e Yazılan Dilekçe Örnekleri

Bimer’e yazılan dilekçe örnekleri haberini bugün sizler için hazırladık. Elden dilekçe yazabileceğiniz gibi artık kurumlar üstü bir seçenek olarak Başbakanlık şikayet hattına direk İnternet adresi üzerinden hangi konuda şikayetiniz olursa olsun yazabilir ve şikayetlerinizi ulaştırabilirsiniz. Son yıllarda geliştirilen başbakalık iletişim merkezi sayesinde artık milyonlarca vatandaş kolay bir şekilde şikayetlerini iletebiliyor.

Bimer’e yazılan dilekçe örnekleri

Yukarıda belirttiğimiz ekran üzerinden bilgilerinizi girerek kayıt oluşturacaksınız ve direk mesaj gönderme şansınız doğacak. En kısa zamanda şikayetlerinizle ilgili sizlere dönüş yapılacaktır. Başbakanlık iletişim merkezi vasıtasıyla artık şikayet talep ve istekleriniz konusunda direk başvuru yapabileceğiniz bir üst kurum bulunuyor.

https://www.bimer.gov.tr/ adresini ziyaret ederek şikayet başvurusu yapabilirsiniz.

Linke tıklayarak da bilgi edinebilirsiniz.

Haberin ayrıntısı için TIKLAYINIZ.

Devlet bu uygulama ile vatandaş arasındaki iletişim yollarının tümü açık tutularak, vatandaşların kendileri ve kamuyla ilgili, her konudaki talep, şikayet, ihbar, görüş ve önerileri ile bilgi edinme ve yardım alma haklarına ilişkin üst makamlara yapacakları başvurulara hızlı ve etkin bir şekilde yanıt verilmesi, iş ve işlemlerin merkezden kamu nezdinde takip ve denetimi hedefleyerek böyle bir çalışma yapmıştır.

Doğalgaz Açma Kapama Bedeli İadesi

Doğalgaz Açma Kapama Bedeli İadesi

Doğalgaz açma kapama bedeli iadesi nasıl yapılır? Bu haberimizde milyonlarca doğalgaz abonesini ilgilendiren bir konuya değiniyoruz. Bildiğiniz üzere doğalgaz dağıtımı özel sektörün eline geçmiş durumda. Hal böyle olunca özel sektördeki uygulamalar abonelerin hayatlarında etkili oldu.  Doğalgaz abonelerinin en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi  doğal gazlarının kapatılarak cezai yaptırıma tabi tutulmalarıdır.  Devlet doğal gaz dağıtımından el çektiğinden beri özel sektör yaptığı bir takım uygulamalarla vatandaşın tepkisini çekmeye devam ediyor.  Devlet her ne kadar özel sektörün vatandaşlara uyguladığı hizmetleri denetime tabi tutsa da maalesef bir takım eksiklikler görülebiliyor. Doğal gaz dağıtım firmaları normal şartlarda doğal gaz faturasının son ödeme tarihinden  İtibaren bir hafta süre içerisinde abonelerine ihtarname götürerek durumu tebliğ etmelidir. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız şikayetlere göre doğalgaz şirketleri son ödeme tarihinden itibaren bir hafta içerisinde vatandaşlarımıza ihtarname göndermeden doğal gazlarını direk kesme yoluna gidiyor.

Doğal gaz dağıtım firmaları bu tür uygulamalarıyla vatandaşlardan tepki çekmeye devam ediyor. Ülkemizde tüketici olarak bu konularda başvurabileceğiniz bir çok kurum uzanıyor. Öncelikle doğal gazınız kesildiği zaman dağıtım firmasına ulaşarak durumu izah edebilirsiniz. Son ödeme tarihinden itibaren kendimize ihtarname ulaşmadığını ve bu durumda tüketici olarak mağdur olduğunuzu belirtebilirsiniz.  Eğer olumlu bir yanıt alamazsınız vatandaş olarak cumhurbaşkanlığı şikayet hattına başvurabilirsiniz. İlgililer dağıtım firmalarının denetleyici kurumuna durumu bildirerek gerekenin yapılmasını isteyeceklerdir. Enerji kurulu doğal gaz dağıtım firmasına ulaşarak talebiniz çerçevesinde tüketiciye ihtarnameyi ulaştırdıklarını kanıtlamalarını isteyecektir. Eğer dağıtım firması size bir ihtarname verildigini ispatlayamazsa bir sonraki ayın faturasından  ödemiş olduğunuz açma kapama bedeli düşülecektir. Bir vatandaş olarak sizlere hayatınızın her alanında dilekçe yazmayı rahatsız edici bir durumla karşılaştığınızda bunu ilgililere bildirmenizi tavsiye ediyoruz.  Bu sayede bütün kurum ve kuruluşlar vatandaşlar açısından da bir denetim altında olacağından işlerini daha dikkatli yapacaklardır. Bazen yaptığınız bir şikayetle sesini çıkaramayan başka kimselerin de hakkını arayabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı şikayet hattı için tıklayın. 

Doğalgaz açma kapama bedeli

Doğalgaz açma kapama bedeli iadesi nasıl yapılır?

Ayrıntılı bilgi için sayfamızı takip edin.

Şikayet Dilekçeleri Örnekleri

Şikayet Dilekçeleri

Şikayet dilekçeleri  nasıl yazılır? Şikayet dilekçelerinin içeriğinde neler bulunur?  Toplumsal hayatta düzen sağlanabilmesi için insanın insana karşı haklarının korunabilmesi için yahut insanın kurum ve şirketlere karşı haklarının korunabilmesi için bir takım yasal düzenlemelerle bu durum koruma altına alınmıştır. Vatandaşlarımızın günlük hayatta devlet kamu kurum ve kuruluşları alakalı olarak bir takım şikayetleri doğabilir. Bu gibi durumlarda vatandaşlarımız muhatap oldukları kurum ve kuruluşlarla alakalı oluşturarak bunları ilgili kurumlara iletmeleri kendileri açısından fayda sağlayacaktır.  Belediyeler ve devlet kamu kurum ve kuruluşları son zamanlarda artık internet üzerinden şikayetler alabiliyorlar.

Sorun yaşadığımız bulundu kuruluşlara üzerinden iletişim kısmından şikayet oluşturarak taleplerimizi iletebiliriz. Kayıt altına alınan şikayetlerin üzerinden bize bir süre sonra dönüş yapılacaktır. Üzerinden şikayet kabul etmeyen kurumlar içinde elden dilekçe hazırlayarak talebimizi belirten bir yazıyla onlara isteklerimizi iletme hakkımız vardır.

Şikayet dilekçeleri nasıl yazılır?

Toplumsal düzen içerisinde  aksaklık yahu sorunlarla karşılaştığımız zaman  bunları belirten bir dilekçe yazarak ilgili kuruma en kısa zamanda iletebiliriz. Dilekçe hayatımız içerisinde yaratılan sorunlarla ilgili bizi çözüme ulaştırabilecek en kısa yoldur.  Dilekçe yazarken dikkat etmemiz gereken bir takım konular mevcuttur. Dilekçe yazmaya başlarken sorun yaşadığımız veya talebimiz olan  kurumun adı başlık kısmına yazılır. Genel dilekçe özellikleri çerçevesinde dilekçenin içeriğinden at soyad ve imza gibi unsurları bulundurmayı unutmamalıyız. Dilekçenin ilk paragrafında sorunumuzu açık ayrıntılı bir şekilde resmi bir uslup ile belirtmeliyiz.  Ayrıntılı bir şekilde sorunumuzu dile getirdikten sonra ikinci paragrafta dilekçeyi sonuçlandırıyoruz.

Bir çok alanda kullanabileceğiniz dilekçe örneklerini haberimizin devamında sizlerle paylaşacağız. Paylaştığımız dilekçe örneklerini inceleyerek kendi sorununuzla veya talebinizle alakalı yazacağınız dilekçe de bu örnekler üzerinden uyarlama yapabilirsiniz. Dilekçe yasal olarak vatandaşlarımıza tanınmış bir hak olduğundan şikayet muhatabı bu kamu kurum kuruluşlar hızlı bir şekilde size dönüş yapmakla mükelleftir.  Dilekçenin nedir? Nasıl yazılır? Her konuda dilekçe örneğine  adresimizi takip ederek ulaşabilirsiniz.

Şikayet dilekçesi örneğini indirmek ve incelemek için tıklayınız.

Şikayet dilekçesi ile alakalı olarak ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayın.

Cumhurbaşkanlığı Şikayet Hattı

Cumhurbaşkanlığı Şikayet Hattı

Ülkemizde bilişim alanında gerçekleşen gelişmeler ışığında artık taleplerimizin yahut şikayetlerimizin olduğu kurumlara ulaşmak da bir hayli kolaylaştı. Şikayeti ve herhangi konuda bir kuruma itirazı bulunan vatandaşlarımız kurumlara artık İnternet üzerinden şikayet platformlarından ulaşabiliyor. Yakın bir zamanda uygulamaya başlayan www.turkiye.gov.tr  adresi ile ülkemizde artık bir çok kurum İnternet üzerinden hizmet verebilir hale gelmiş durumda. Cumhurbaşkanlığı şikayet hattı bu uygulamanın en işlevsel yanlarından birisi durumunda. Çünkü bu site üzerinden Cumhurbaşkanına ve Başbakana direk şikayet ulaştırmak artık mümkün.

Cumhurbaşkanlığı Şikayet Hattı Kullanımı

Bu sistem bir şikayetimiz veya talebimiz olduğunda kurum ve kuruluşlara dilekçe yazmak yerine direk üst mercilere şikayetlerimizi ulaştırmak anlamı taşıdığından ülke çapında bir denetim ağı yaratıyor. Böylelikle hem biz sesimizi rahatsız olduğumuz bir durumda çıkartabiliyoruz hem de kurumlar şikayetin doğacağı durumları yaratmaktan kaçıyor yahut denetim yapıyorlar. Bu sebeple bazı rahatsızlık duyduğunuz durumları bu sistem üzerinden direkt olarak Cumhurbaşkanlığına yazmanızda fayda olacaktır. Genel olarak E-DEVLET KAPISI olarak anılan bu İnternet adresi sayesinde ayrıca ülkemiz kendisine yük getiren bir çok evrak işinden de kurtulmuş oldu.

Vatandaşlar artık kurumlara gitmeden direkt İnternet adresi üzerinden sabıka kaydı, nüfus kayıt örneği, sgk bilgileri, genel sağlık sigortası, bağ kur bilgileri, mezuniyet belgesi gibi daha bir çok evrakı direk buradan edinebiliyor.

Bu uygulamayı kullanabilmek için TC kimlik numaramız ve PTT şubelerinden alacağımız e devlet şifremiz yeterli olacaktır. www.turkiye.gov.tr  adresine girerek TC kimlik numaramızı ve şifremizi girerek şikayetimizi oluşturabiliriz.

Bu sistem üzerinden sisteme mesajınızı yazarak şikayetinizin kayıt altına alınmasını sağlayabilirsiniz. Kayıt altına alınan şikayetler için sizlere mutlaka dönüş yapılır. Kayıt altına alınan talepler gerekli kurumlara da yazılır. Örneğin; telefon faturanızla alakalı çözülemeyen bir durum var şikayet ederseniz Telekomünikasyon kurumuna durum bildirilir. Bu kurumda sizin Gsm operatörünüze bildirir. Hal böyle olunca kurumlar belki normal şartlarda sizi ciddi almayacakken anında ilgileniyorlar. Çünkü direk denetim yoluyla devlet olayı denetliyor. Bu kolaylıktan faydalanmak tabi ki istersiniz. Yeni nesil online dilekçe kullanımı ilerleyen zamanlarda daha da artacaktır.

Örnek şikayet için TIKLAYINIZ.

Turkcell Faturalarına İtiraz Dilekçesi

Turkcell Faturalarına İtiraz Dilekçesi

Son zamanlarda vatandaşlarımız tarafından en çok dile getirilen konulardan bir tanesi de cep telefonu fatura tutarlarının taahhüt sınırını aşarak yüksek miktarlarda tutara yansımasıdır. Turkcell faturalarına karşı itiraz nasıl yapılır? Faturalar neden taahhütleri aşıyor? Faturaları sabitlemek mümkün mü? Teknolojinin ve gsm operatörlerinin gelişmesiyle alt yapı çalışmaları artmış ve verilen hizmetler iyileştirilmiş durumda. Her geçen gün gsm firmaları serbest piyasada rekabet güdüsüyle hizmet kalitesini en üst düzeye çıkarmak için çalışmalar yürütüyor. Bununla birlikte cep telefonlarına sunulan hizmetlerin yanı sıra sunulan hizmet kalitesiyle faturalarda da artışlar görülebiliyor. Turkcell faturalarına da sıkça itirazlar yapıldığını vatandaşların yüksek faturalara tepki gösterdiğini görüyoruz.

Faturalar neden yüksek geliyor?

Gsm operatörleri müşterilerine artık paket programlar sunarak aynı zamanlı hem İnternet hem sms hem de konuşma üzerinden ücretlendirme yapmak yerine sabit ücretlerle tarifeler sunuyorlar. Vatandaşlarsa kendi ceplerine ve kullanım şartlarına göre gsm firmalarından kalite hizmet seviyesine bakarak uygun tarife ve paketlere geçiyorlar. Fakat merak edilen ve tepki gösterilen ise faturaların başta belirlenen miktarların oldukça üstüne çıkabiliyor olması. Müşteri hizmetleri bu gibi durumlarda ilk olarak ulaşmamız gereken yer. Çünkü öncelikle onlara ulaşarak durum izah edilmeli ve durum kayıt altına alınarak incelenmeli. Müşteri hizmetleri sistemden otomatik olarak yaptığımız işlemleri ve bilgilerimizi görebiliyorlar. Faturamızın neden yüksek geldiği konusunda öncelikle kendi kullanımlarımızdan emin olmalıyız tarife kapsamına alınmayan konuşmalar yaparsak ya da sms gönderiminde bulunursak yahut İnternet kotamıza sınırlanan düzeyi aşarsak müşteri hizmetlerinden umduğumuz karşılığı alamayacağız.

Kendimizden herhangi bir aşım yapmadığımızdan emin olduğumuz durumlarda merak etmeyin tarafınıza olumlu dönüş yapılacaktır. Günümüz şartlarında bir çok kanunla düzenlenen tüketici hakları da ayrıca bu konularda vatandaşı ciddi anlamda destekler nitelikte bulunuyor. Ayrıca şikayetlerinizi e devlet üzerinden cumhurbaşkanlığı şikayet hattına ve yine e devlet uygulaması üzerinden Bimer’e yani başbakanlık şikayet hakkına yapabilirsiniz. En kısa zamanda konunun muhatabı kurumla irtibata geçerek yardımcı olunmasını sağlıyorlar. Bunun için en yakın PTT den bir e devlet şifresi edinmeniz yeterli olacaktır.

ŞİKAYET DİLEKÇESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Şikayetleriniz için Turkcelin web şikayet sayfasından şikayette bulunabilirsiniz

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Vukuatlı nüfus kayıt örneği artık e devlette.İnternet ortamı bütün devlet hizmetlerine tek bir noktadan ulaşma imkanı sağlayan muazzam bir internet sitesi olarak hizmet vermeye devam ediyor. 2006 senesinde ciddi bir çalışmayla hazırlanan ve kullanıma açılan e devlet kapısı ülkemizin evrak yükünü hafifletti; Vukuatlı nüfus kayıt örneği de bu evraklardan biri.

Eskiden kaymakamlık ve il ilçe nüfus müdürlüklerince ulaşabileceğimiz bir çok belgeye artık tek tuşla ulaşımı sağlayan bu sistem vatandaşa büyük kolaylıklar sağlıyor. Bütün bakanlıklarca çözümü mümkün konu artık bu başlık altında yer alıyor. Her bakanlığın ilgili alanıyla alakalı alt başlık e devlet kapısı altında ayrıntılandırıldı.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği nedir, ne işe yarar, nereden alınır, kullanım alanları nelerdir? Ülkemizde iş başvurularında devlet kurum ve kuruluşlarının yaptığı alımlarda kullanılmak üzere belirli evraklar istenebiliyor. Bunlardan en çok duyduklarımız adli sicil kaydı ve vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Ülkemizde yakın zamanda devlet işlerinde evrak sürecinin hızlanması için ciddi atılımlar gerçekleşti. Artık bir çok evrak işimizi E-devlet üzerinden halledebiliyoruz.

HANGİ İŞLEMLER E DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİYOR?

ASKERLİK SORGULAMA İŞLEMLERİ

ASKERLİK TECİL BELGESİ

ÖĞRENCİ BELGESİ

VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ

ÖSYM BİLGİLERİ VE BAŞVURULARI

GENEL SAĞLIK SİGORTASI BİLGİLERİ

KYK YURT BAŞVURULARI

ADLİ SİCİL KAYDI ÖRNEĞİ

TRAFİK SİGORTASI VE CEZAİ İŞLEMLER HAKKINDA BİLGİ

ADINIZA AÇILMIŞ GSM HATTI KONTROLÜ

E devlet bir çok işimizi kolaylaştırmış durumda. Önceden her bir belgeyi alabilmek için sorumlu kurumun kapısına giderek saatlerce kuyruk beklemek zorundaydık. Devlet kişisel verilerin tamamını bu sistem üzerine yükleyerek artık kamu kurum ve kuruluşlarına, milli eğitim ve emniyet gibi kurumlara yapılacak başvuruları da bu sistem üzerinden güvenilir bir şekilde yönetiyor. Bu ve bunlar gibi pek çok işleminizi www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Vukuatlı kayıt örneğini nüfus müdürlüklerinden de alabilirsiniz. Fakat bu işlem ve benzeri durumlarda işlemlerinizi hızlandırmanız için bir e devlet şifresi edinmenizi öneririz. E devlet şifresi nereden edinebilirsiniz. En yakın PTT şubelerine giderek e devlet şifresi edinebilir ve bu evrak işlemlerinden faydalanabilirsiniz.

ÖRNEĞİMİZİ İNCELEYEBİLİRSİNİZ

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

TTNET Şikayet Dilekçesi Örneği

Ttnet şikayet dilekçesi örneği

Ttnet şikayet ve taleplerinizle alakalı nereye başvurabilirsiniz? Ülkemizde internet hizmeti veren şirketler her geçen gün artıyor. Arz talep eğrisi kapsamında hizmetler artarken firmalar çeşitli kampanyalarla indirimlerle müşterileri kendi taraflarına çekmeye çalışıyor. Çeşitli gsm operatörlerinin alt firması olarak hizmet veren şirketler taahhütlerle belli bir zaman diliminde tarifede kalmak şartıyla müşterilere indirim fırsatları veriyor. Ttnet internet hizmeti veren firmalardan birisi. Müşterilerden ttnet ile alakalı şikayetler gelebiliyor. Peki ttnet şikayet ve taleplerinizi nereye nasıl ileteceksiniz.

Ttnet hakkındaki şikayetlerinizi ttnet sayfasındaki iletişim bölümlerinden firmaya iletebilirsiniz. Tüketici hakları da bu konular da ciddi hizmetler veriyor. Tüketici haklarına yaptığınız şikayetler ve e-devlet üzerinden bimer ya da cumhurbaşkanlığına yapmış olduğunuz şikayetler çok kısa bir zaman diliminde işleme alınmakta olup şikayet muhatabı firmaya iletiliyor.

Ttnet iletişim bilgileri

Ttnet internet adresindeki ‘ ister yaz ‘ formunu doldurabilirsiniz.

444 0 375 numaralı TTNET Çağrı Merkezini arayarak,

En yakın Türk Telekom Ofisine başvurarak iletebilirsiniz.

TTNET iletişim bilgileri

Adres

Esentepe Mahallesi, Salih Tozan Sokak, Karamancılar İş Merkezi, D Blok, No:16 Şişli 34394 İstanbul

İletişim Bilgileri

Tel: 0 212 306 10 00
Faks: 0 212 306 10 10
Müşteri Hizmetleri: 444 0 375

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Süper Online İptal Dilekçesi

Süper Online İptal Dilekçesi

Süper online şirketi kendine özgü kurmuş olduğu ve tematik alt yapısal özellikleriyle hizmet veren bir şirket olarak karşımıza çıkıyor.Ülkemizde vatandaşlarımızın İnternet bağlantılarıyla ve yansıyan yüklü faturalarıyla sorunlar yaşadıklarını gördük ve görmeye devam ediyoruz. İnternet bağlantılarında kota aşımlarında gelen faturalar nedeniyle yahut başka aksaklıklar neticesinde yansıyan yüksek tutarlar sebebiyle vatandaşlarımızdan çeşitli şikayetler doğabiliyor. Başvurusu esnasında yapılan taahhütler nedeniyle iptal etme talebinde bulunanlara ise yüklü cayma bedelleri çıkabiliyor.

Bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmanız durumunda ne yapmalısınız ?

Günümüzde artık bir çok hizmet bizlere İnternet üzerinden ve gsm operatörleri üzerinden sunulabiliyor. İnternet bağlantımızla alakalı herhangi yaşadığımız bir sıkıntı durumunda yahut internet paketimizi iptal etmek istediğimizde öncelikle müşteri hizmetlerine ulaşarak bilgi vermemiz gerekiyor. Müşteri hizmetleri sorunlarınızla alakalı kayıt işlemi yapacak ve sizden gerekli bilgileri aldıktan sonra size dönüş yapacaktır.

Faks yolu ile paketinizin iptal edilebildiğini biliyor muydunuz?

İnternet paketinizi iptal etmeye karar verdiğinizde öncelikle yapmanız gereken şey müşteri hizmetlerini arayarak veya İnternet hizmeti sağlayan firmanın İnternet adresi üzerinden gerekli faks numaralarınız edinmelisiniz. Daha sonra almış olduğumuz faks numaralarına hazırladığımız iptal dilekçelerini göndermek suretiyle paketimizi sonlandırabiliyoruz. Gönderdiğimiz dilekçeler işleme alındıktan sonra bizi sonuçtan haberdar edeceklerdir.

İnternet paketimizi iptal etmek için neler gerekli?

Müşteri numarası

Müşterinin adı ve soyadı

Hizmetin veya kullanılan paketin adı

Tarih ve imza

Yazmak istediğimiz dilekçenin  üst kısmında Turkcell Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş yazmamız gerekiyor. Ardından üstüne kayıtlı olunan müşteri numarasıyla beraber aldığımız hizmeti tam anlamıyla  eksiksiz olarak yazmalıyız. Yazdığımız dilekçe içerisinde aldığımız hizmetle beraber paketimizi hangi nedenle iptal ettirmek istediğimizi belirtmeliyiz ve bu işlem sonrasında tarih atmalıyız. Bu işlemlerin ardından dilekçenin sağ alt kısmına müşterinin adı ve soyadı ve imzası gerekmektedir. Sol alt kısma ise sistemde kayıtlı olan adres, telefon ve müşteri numarası tam anlamıyla eksiksiz olarak yazılmalıdır. Sorunlarınız çözülmezse tüketici haklarına başvurabilir ve oradan bilgi alabilirsiniz.

Örnek iptal dilekçesi

 İptal dilekçemizi indirmek isterseniz aşağıdaki indirme linkini tıklayarak örnek dilekçemizi inceleyebilirsiniz. http://www.dilekceornegi.org/wp-content/uploads/2017/08/turkcell_superonline_abonelik_iptali_ornek_dilekce.png

Vodafone Fatura İtiraz Dilekçe

Vodafone Fatura İtiraz Dilekçe

Telekomünikasyon şirketleriyle alakalı şikayetlerin gittikçe arttığını görüyoruz. Bu haberimizde Vodafone fatura itiraz işlemleriyle alakalı bilgilendirmeler yapacağız. Günümüzde cep telefonu faturaları belirtilen tarife ve ücretler dışında ciddi yüksek eklentilerle gelebiliyor. Tüketici hakları bu konularda vatandaşa ciddi haklar tanıyor. Geriye tek bir sorun kalıyor; haklarımızı bilmek. Tüketici haklarına yapılan başvuruların bir çoğu tüketici lehine sonuçlanıyor. İnternet üzerinden yaptığınız alışverişler ve ödemeler de buna dahil.

Peki gerekli şikayetleri nereden yapabiliriz?

Ülkemizde cep telefon faturaları dahil şikayet,talep ve isteklerinizi iletebileceğiniz bir çok kurum bulunuyor. Devletimiz tüketici hakları konusunda başlattığı uygulamalarla vatandaşlara ciddi imkanlar sunuyor. Tabi ki aksaklıklar görülebiliyor fakat sizlere en anlamlı tavsiyemiz www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden şikayetlerinizi gerçekleştirmenizdir.

E-devlet şifresi edinerek yukarıda belirttiğimiz adres üzerinden şikayet portalını kullanarak şikayet ve istek de bulunabilir ve çok hızlı cevaplar alabilirsiniz. Bu adres üzerinden ayrıca Cumhurbaşkanlığı şikayet hattını ve bimeri kullanarak gerekli bilgileri girdikten sonra şikayetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca www.tusoder.org.tr adresi üzerinde kapsamlı olarak tüketici haklarınız hakkında bilgi edinmeniz mümkün. Vodafone fatura itiraz ve şikayetlerinizi öncelikle vodafone müşteri hizmetleriyle çözmeyi deneyebilirsiniz. Özel şirketler tüketici hakları konularında hassas davranmaya özen gösterirler bu sebeple öncelikle firmanın kendisine ulaşmamız ve müşteri hizmetleri üzerinden şikayet kayıt oluşturmanız gerekiyor. En yakın zamanda olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapacaklardır. Eğer umduğunuz gibi bir karşılık alamıyorsanız diğer seçeneklere başvurabilirsiniz. Türk telekominikasyon kurumuna dahi başvurabilirsiniz.

Vodafone fatura itiraz hangi numaradan yapılır ?

Vodafone Merkez Telefon Numarası: +90 850 542 00 00
Vodafone Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Müşteri Hizmetlerine Vodafone Hatlarınızdan 542 ‘yi ;diğer operatörlerden ve Sabit hatlardan 0 (542) 542 00 00‘ı arayarak ulaşabilirsiniz.

Müşteri hizmetleriyle yaptığınız görüşme sonucunda talebiniz incelenerek kayıt altına alınacaktır. Yüksek gelen fatura miktarı tekrar hesaplanarak tarafınıza sonuç bildirilecektir. Yanlış taahhüt yapmış olmaktan kaynaklanan durumlar da mevcut olabilir bu sebebe geçtiğiniz tarifeyi vodafone merkezlerinde tekrar tekrar kontrol etmelisiniz. Görevli personel imzaladığınız taahhüt belgesi üzerinde bazen yanlış paket veya tarifeleri işaretleyebiliyor. Bu durumda şubeye tekrar gidip oradan düzelttirmeniz gerekiyor.

Dilekçe örnekleri için linke tıklayınız.

http://www.dilekceornegi.org/vodafone-fatura-itiraz-dilekcesi-ornegi/

Şikayet Dilekçesi Örneği

Şikayet dilekçesi örneği nasıl yazılır?

Şikayet konularına ilişkin talepleriniz doğrultusunda şikayet dilekçesi örneği konusunda sizleri aydınlatma konusunda izleyebileceğiniz alternatif bir çok yol bulunuyor.

Bunlardan en yaygını kolluk kuvvetlerine giderek yapacak olduğunuz şikayetlerdir. Diğer bir öneri ve daha etkili olanı ise Cumhuriyet başsavcılığına giderek yapacak olduğunuz şikayetlerdir. Tabii ki bir şikayet dilekçesi hazırlayarak gitmeniz sürecin hızlanması açısından size fayda sağlayacaktır.

Dilekçe yazmanın genel kuralları şikayet dilekçelerinde de geçerli olmakla beraber bir takım ufak değişiklikler de görülebiliyor. Şikayet talebinizi iletmek istediğiniz kurum veya kuruluş ismini büyük harflerle yazdıktan sonra ilk paragrafta şikayet konusu olan durumu izah ederek ayrıntı verilir. Daha sonra ikinci paragrafta “Gereğinin yapılmasını arz ederim.”cümlesiyle sonlandırabilirsiniz.

Bu sebeble sizlere yardımcı olabilecek şikayet dilekçeleri örneklerini sizlerle paylaşacağız.

Hakaret ve küfür şikayet dilekçesi örneği

Dolandırıcılık durumlarında şikayet örneği

Aşağıdaki linke tıklayarak diğer şikayet örneklerini görebilir ve indirebilirsiniz.

Dilekçe yazmayı bilmiyorsanız vereceğimiz linkten nasıl yazıldığına bakabilirsiniz. Tıklayınız

Seçim itiraz dilekçesi örneği 2015

 Seçim itiraz dilekçesi örneği 2015

Seçim itiraz dilekçesi örneği 2015 indir, 2015 yerel seçimlerine itiraz etmek için hazırlanan genel dilekçe örneğini yukarıdaki indir butonuna tıklayarak indirebilirsiniz. Seçim sandık sonuç itiraz dilekçe örneğini doldurarak ilgili makama şikayet veya itirazda bulunabilirsiniz. Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanan itirazlar ve şikayetler hakkındaki mevzuat aşağıdadır. 

Seçim şikayet itiraz 2015

İtiraz ve Şikayetler

İlgili Mevzuat: 298 Sayılı Kanunun 110-132. Maddeleri

ALTINCI BÖLÜM

 

yüksek-seçim-kurulu-ysk-itiraz-şikayet
yüksek-seçim-kurulu-ysk-itiraz-şikayet

İtirazlar ve Şikayetler

BİRİNCİ KESİM

Genel Hükümler

             Kimlerin itiraz edebileceği:

             Madde 110 – (Değişik: 24/3/1973 – 1700/1 md.)

             Bu kanunda gösterilen kurulların veya kurul başkanlarının kesin olmayan kararlarına karşı seçme yeterliğine sahip yurttaşlar, siyasi partiler veya bunların tüzüklerine göre kuruluş kademelerinin başkanları veya vekilleri, müşahitler, adaylar ve Cumhuriyet Senatosu üyeleri ile milletvekilleri itiraz edebilirler.

             İtiraz mercileri:

             Madde 111 – Bu kanunda, kurulların kesin olduğu yazılı bulunmıyan kararlarına karşı, her kurulun bağlı olduğu üst kurul, itiraz merciidir.

             Yüksek Seçim Kurulunun re’sen veya itiraz üzerine vereceği kararlar kesindir.

             İtirazın şekli:

             Madde 112 – (Değişik: 17/5/1979 – 2234/1 md.)

             İtiraz yazı ile veya sözle yapılır. Sözle yapılacak itirazlar gerekçesiyle birlikte tutanağa yazılır. İtiraz edenin adı, soyadı, açık adresi yazılarak imza ettirilir. İmza bilmeyenlere parmak bastırılır.

             Kimliğini ispat edemeyenlerin, delil ve gerekçe gösteremeyenlerin itirazları incelenmez, bu sebeple incelenmediği tutanağa yazılır.

             Yazılı itirazlarda da yukarıdaki şartlar aranır ve deliller itiraz dilekçesine eklenir. Gerekçesi ve delili olmayan yazılı itirazlar da incelenmez. Her iki halde de itirazın alındığına ve hangi tarihte yapıldığına dair, itiraz yapana alındı belgesi verilir. İtirazlar seçim kurulu başkanına yapılır. Seçim kurulu başkanı bulunamazsa, yazılı itiraz nöbetçi savcıya alındı belgesi ile yapılır. Savcı yapılan itirazın kaydını işleyerek hemen seçim kurulu başkanına gönderir.

             Siyasi partiler, seçim başlangıcında partileri adına kimlerin itiraz edebileceklerini mühür ve imzalı bir yazı ile seçim kurullarına bildirirler. İtiraz edebileceklerin imza sirküleri parti başkanınca onaylanarak bildirilir. Parti adına itiraz edeceklerden kimlik aranmaz.

             İtirazlarda, delillerin hangi resmi makamlarda bulunduğunun bildirilmesi delil yerine geçer ve bu delili seçim kurulu temin eder.

             Yüksek Seçim Kuruluna yapılacak itirazların yazılı olması lazımdır.

             İtiraz üzerine verilecek karar:

             Madde 113 – Bir kurulun kararını itiraz yolu ile tetkik eden üst kurul, itirazı kabul ettiği takdirde, yapılması gereken işlem hakkında da karar verir.

             Kurullar kararlarını salt çoğunlukla verirler. Oyların eşitliği halinde, başkanın katıldığı taraf tercih olunur.

             Yüksek Seçim Kurulu, seçimin sonunda verilecek tutanaklara karşı yapılan itirazların incelenmesinde, tam sayısı ile toplanır.

             Diğer hususlarda kurulun mürettep adedinin çoğunluğu ile toplanabilir. Her iki halde de salt çoğunlukla karar verir.

             Oyların eşitliği halinde Başkanın bulunduğu taraf tercih olunur.

             Kararların bildirilmesi ve tebliği:

             Madde 114 – İtiraz üzerine kesin olmayarak verilen kararlar, itiraz eden hazır ise sözle bildirilir.

             Sözle bildirmelerde, kararın bildirildiği gün ve saat tutanağa geçirilerek kendisine de imza ettirilir. İsterse kararın bir örneği de verilir.

             İtiraz eden hazır değilse, seçim kurullarının bulunduğu kasaba veya şehirde, muayyen bir yer gösterilmiş olması halinde, karar, bu yere tebliğ olunur.

             Kurulların kesin kararları tebliğ olunmaz. Ancak itiraz eden başvurduğu takdirde kendisine gösterilir ve isterse bir suret de verilir.

             Resim ve harç:

             Madde 115 – Şikayet ve itiraza ilişkin her türlü evrak, resim ve harcdan muaftır.

İKİNCİ KESİM

       Şikayet

             Tarifi ve mercii:

             Madde 116 – Şikayet, kütüklerin düzenlenmesi ile görevli ilçe seçim kurulu başkanlariyle, kütüklerin düzenlenmesine memur edilen sair kimselerin ve il, ilçe seçim kurullariyle sandık kurullarının veya kurullar başkanlarının bu kanunun verdiği yetkilere dayanarak yaptıkları işlemlere ve aldıkları tedbirlere ve bunlara benzer sair muamelelerine veya herhangi bir kimsenin bu kanunun koyduğu yasak hükümlerine aykırı hareketlerine karşı bu işlemlerin, tedbirlerin sair muamelelerin düzeltilmesi, veyahut kanunun koyduğu yasaklara uymayanların, bu hareketlerinin önlenmesi maksadiyle yapılan müracaatlardır. Şikayet bu kurullara veya başkanlarına veya sair görevlilere sözlü veya yazı ile 110 uncu maddede gösterilenler tarafından yapılır.

             Şikayetin incelenmesi:

             Madde 117 – (Değişik: 17/5/1979 – 2234/1 md.)

             Şikayet kabul edildiği takdirde, şikayete konu olan işlem veya tedbirler düzeltilir ve kanuna aykırı hareketler önlenir.

             Şikayet kabul edilmediği takdirde, derhal tutanağa geçirilerek karara bağlanır. Bu kararın bir sureti şikayetçiye verilir. Bu kararlara karşı kanunda ayrıca bir müddet tayin edilmemiş ise, kırksekiz saat içinde itiraz olunabilir.

             İtiraz ve şikayetin işlemleri durduramaması:

             Madde 118 – İşlemlere, tedbirlere ve kararlara karşı yapılan şikayet ve itirazlar, oy vermeye ve her türlü seçim işlerinin devamına engel olmaz.

ÜÇÜNCÜ KESİM

Kurulların Teşekkül ve İşlemlerine Karşı Şikayet ve İtiraz

             Sandık kurullarına ait itiraz ve şikayet:

             Madde 119 – Sandık kurullarının teşkiline dair, ilçe seçim kurulu veya başkanı tarafından yapılan işlemlerin düzeltilmesi için, bu işlemlerin neticesinden itibaren en geç iki gün içinde şikayet yoliyle düzeltilmesi istenebilir.

             Şikayetin reddine dair olan kararlara karşı, bildirilmesinden veya tebliğinden itibaren iki gün içinde il seçim kuruluna itiraz olunur. İl seçim kurulları, iki gün içinde kesin karar verirler.

             Bu şikayetin yapılmamış olması sandık kurulunun teşekkülüne karşı itiraza engel değildir.

             Ancak, bu itirazın teşekkülünden itibaren iki gün içinde il seçim kuruluna yapılması şarttır.

             İl seçim kurulunun vereceği karar kesindir.

             İlçe seçim kurullarına ait itiraz ve şikayet:

             Madde 120 – İlçe seçim kurulu teşkili işlemlerine karşı, il seçim kurullarına bunların teşekkülünden itibaren en geç iki gün içinde itiraz olunabilir.

             İl seçim kurulları, itirazları en geç iki gün içinde, kesin olarak karara bağlar.

             İl seçim kurullarına ait itiraz ve şikayet:

             Madde 121 – İl seçim kurullarının teşekkülüne karşı kurulun teşkilinden itibaren en geç üç gün içinde, Yüksek Seçim Kuruluna itiraz olunabilir. Yüksek Seçim Kurulu üç gün içinde bir karar verir.

DÖRDÜNCÜ KESİM

Sandık Seçmen Listelerine İtiraz

             Muhtarlık bölgesi askı listelerine itiraz:

             Madde 122 – (Değişik: 17/5/1979 – 2234/1 md.)

             Muhtarlık bölgesi askı listelerine, siyasi partilerin 112 nci maddede belirtilen ilçe yetkilileri, o ilçede oturan seçmenlerle ilgili olarak ilçe seçim kurulları başkanlıklarına; genel merkez yetkilileri tüm seçmen kütüğü ile ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına; seçmen niteliğini haiz vatandaşlar kendileri ile ilgili olarak ilçe seçim kurulu başkanlarına şikayet ve itirazda bulunabilirler.

             Muhtarlık bölgesi askı listesine yapılan itirazlar; itirazın yapıldığı kurul başkanınca kesin karara bağlanır.

             Karar sureti; Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğüne gönderilir ve kütüğe işlenir.

             Sandık bölgesi askı listelerine itiraz:

             Madde 123 – (Değişik: 17/5/1979 – 2234/1 md.)

             Sandık bölgesi askı listesine; 14 üncü maddenin dördüncü fıkrasına göre ilan edilen siyasi parti il ve ilçe başkanları, ilçe seçim kurulu üyeleri, sandık askı listesindeki bilgilerin askı listesine ve itiraz sonucu verilen kararlara sandık ayırımının yasa ve genelgelere uygun olmadığı yolunda, ilçe seçim kuruluna askı süresince itiraz edebilirler.

             Bu itiraz, ilçe seçim kurulu tarafından incelenir ve alınan karar itiraz edene ve il seçim kurulu başkanlığına bildirilir.

             Bu karara karşı, il seçim kuruluna muteriz itiraz edebilir.

             İl seçim kurulunun kesin kararı, itiraz edilmeyen ilçe seçim kurulu başkanının kararları ile birlikte Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğüne gönderilir.

             Listelere itirazların yöntemi:

             Madde 124 – (Değişik: 17/5/1979 – 2234/1 md.)

             Siyasi partilerin genel merkez yetkilileri ile Seçmen Kütüğü Genel Müdürü, 122 ve 123 üncü maddelerle bu maddede yazılı şikayet ve itirazlar üzerine verilen kesin kararların bir kez de Yüksek Seçim Kurulunda tetkik edilip karara bağlanmasını isteyebilirler.

             122 ve 123 üncü maddelerle bu maddede yazılı şikayet ve itirazların zaman, süre, inceleme ve sonuçlandırılma kuralları Yüksek Seçim Kurulunca, ilk askıdan en az bir ay önce yayınlanır.

             İtiraz üzerine verilecek kararların, seçmen kütüğünde değiştirdiği, çıkardığı veya eklediği bilgiler ayrı bir “güncelleştirme kütüğünde” saklanır.

             Adaylığa itiraz:

             Madde 125 – (Değişik: 17/5/1979 – 2234/1 md.)

             Özel kanunlarında aykırı bir hüküm bulunmadığı takdirde, adaylıklarını koyanlara özel kanunları gereğince yapılacak ilandan itibaren iki gün içinde 110 uncu maddede gösterilenler tarafından adaylık şart veya vasıflarını haiz olmamaları sebebine dayanılarak itiraz edilebilir.

             Şu kadar ki, bir siyasi partinin listesinde yer alan adayların tespiti sırasında o partinin tüzük ve yönetmeliklerinde yazılı hükümlere aykırı davranıldığından bahisle, ilgili siyasi partinin üyesi olmayan kimseler tarafından itiraz edilemez. Bu tür itirazlarda, itiraz edenin aynı siyasi partiye kayıtlı olduğunu kanıtlayan belge eklenmemiş itiraz dilekçeleri işleme konulmaz.

             Bu itirazlar, seçimin özelliğine göre kanunen seçimi idare ile görevli seçim kurullarına yapılır ve bu kurulun kararına karşı kesin karar vermek yetkisini haiz üst seçim kuruluna da itiraz olunabilir.

             İtirazın yazıyla yapılması ve itiraz dilekçesine itiraza sebep gösterilen belgelerin bağlanması şarttır.

             (Ek: 27/10/1995 – 4125/7 md.; İptal: Ana. Mah.’nin 18/11/1995 tarih ve E.1995/54, K.1995/59 sayılı kararı ile.)

             İtirazın incelenmesi süresi:

             Madde 126 – Adaylıklar özel kanunlarında gösterilen süre içinde kesinleşir.

             Kesin karar vermeye yetkili üst kurullar, adaylıkların kesinleşmesi tarihinden önce itirazları karara bağlarlar.

BEŞİNCİ KESİM

             Sandık kurullarının veya başkanlarının şikayet üzerine verecekleri kararlara itiraz:

             Madde 127 – Sandık kurullarının veya başkanlarının işlemlerine ve her türlü sandıkbaşı işlerine 110 uncu maddeye göre yapılacak şikayetlerin reddine dair verilecek kararlara karşı ilgililer, derhal, ilçe seçim kurulu başkanına itiraz edebilirler.

             İlçe seçim kurulu başkanı, itirazı derhal tetkik ederek kesin karara bağlar.

             Başkanın kararı, durumu tashih veya sandık kurulunun şikayet üzerine verdiği kararı iptal eder mahiyette ise, bu karar derhal sandık kurulu başkanına bildirilir, karara uymak mecburidir.

             Şikayet ve itirazlar en geç seçim sonuçlarını tesbit eden tutanağın düzenlenmesine kadar yapılır.

             Sandık kurulu kararlarına ve tutanağa itiraz:

             Madde 128 – (Değişik: 8/4/2010-5980/25 md.)

             Sandık kurullarının kararları, oyların sayım ve dökümü ile tutanakların düzenlenmesine ilişkin iş ve işlemleri aleyhine, ilçe seçim kuruluna itiraz olunabilir.

             Bu itirazlar, sandık sonuç tutanağının düzenlenip başkan ve üyeler tarafından imzalanmasına kadar sözle veya yazıyla, sandık kurulları vasıtasıyla yapılabileceği gibi, oy verme gününden sonraki salı günü saat 15.00’e kadar doğrudan ilçe seçim kurullarına yazılı olarak yapılabilir.

             Sandık başı iş ve işlemlerine karşı, ilçe seçim kuruluna itiraz edilebilmesi için, önce sandık kuruluna şikâyet veya itirazda bulunulmuş olması şart değildir.

             İlçe seçim kurulları, itirazları en geç itirazın yapıldığı tarihten sonraki ikinci gün saat 17.00’ye kadar karara bağlar. İtirazı yapan hazır ise, karar kendisine bildirilir; değilse tebliğ edilir.

             İlçe seçim kurulları, yukarıda gösterilen itiraz süresi sona ermeden veya süresinde yapılan itirazları inceleyip bir karara bağlamadan önce, ilçe birleştirme tutanağını düzenleyemez. Bu hükme rağmen, bu tutanağın düzenlenmiş olması, üst seçim kurullarına itiraz için Kanunda öngörülen sürelere başlangıç teşkil etmez.

ALTINCI KESİM

             İlçe seçim kurullarının veya başkanlarının şikayet üzerine verecekleri kararlarla sair kararlarına ve ilçe birleştirme tutanaklarına itiraz:

             Madde 129 – İlçe seçim kurullarının veya başkanlarının, kendi işlemleri aleyhine vakı şikayet üzerine verdikleri kararlar ile, sair kararları aleyhine, en geç ilçe birleştirme tutanağının düzenlenmesine kadar; ilçe birleştirme tutanağının düzenlenmesi ve buna ait işlerle neticelerine karşı bu tutanağın düzenlenmesini takip eden gün saat on yediye kadar, doğrudan doğruya veya ilçe seçim kurulları eli ile il seçim kurullarına itiraz edilebilir.

             İlçe seçim kurullarının veya başkanlarının işlemlerine, tedbirlerine ve sair muamelelerine karşı yapılan şikayetlerin reddine dair verilen kararlara yapılan itirazlar, iki gün içinde kesin karara bağlanır.

             İtirazın kabulüne karar verildiği takdirde, bu karar en seri vasıta ile ilçe seçim kurulu başkanına bildirilir.

             Sair itirazlar, iki gün içinde karara bağlanır, itiraz eden hazır ise kendisine sözle bildirilir. Hazır değil ise tebliğ olunur.

YEDİNCİ KESİM

             İl seçim kurulu ve başkanlarının şikayet üzerine verecekleri kararlarla, sair kararlarına ve tutanaklara itiraz ve olağanüstü itiraz:

             Madde 130 – (Değişik: 17/5/1979 – 2234/1 md.)

             İl seçim kurullarının kararlarına karşı aşağıdaki şekilde itiraz olunur:

             1. İl seçim kurullarıyla başkanlarının kendi işlemleri aleyhine vaki şikayetlerin reddine dair verdikleri kararlara, tebliğ veya tefhiminden itibaren üç gün,

             2. Bu kurulların teşekkülüne, kurulun teşkilinden itibaren üç gün,

             3. Oy verme günü işlemlerine ait kararlara karşı derhal,

             4. Sair kararlar aleyhine bu kararların öğrenildiği tarihten itibaren üç gün içinde ve en geç il birleştirme tutanağının düzenlenmesini takip eden üçüncü gün saat 17.00 ye,

             5. Oyların dökümüne, sayımına, oyların seçilenlere göre ayrılmasına; il birleştirme tutanağının düzenlenmesinden sonraki üçüncü gün saat 17.00 ye,

             6. Seçilme yeterliğine; veya kendilerine tutanak verilenlerin, seçilmediğine veya seçimin sonucuna tesir edecek olaylara karşı, seçilenlere verilecek tutanağın düzenlenmesinden sonraki üçüncü gün saat 17.00 ye,

             Kadar 110 uncu maddede yazılı kimseler tarafından doğrudan doğruya veya il seçim kurulları vasıtasıyla Yüksek Seçim Kuruluna itiraz edilebilir.

             Şu kadar ki; siyasi partilerin il başkanlarıyla genel merkezleri veya bağımsız aday tarafından tutanağın düzenlenmesinden sonra (7) gün içinde seçimin neticesine müessir olaylar ve haller sebebiyle yapılan itirazlar, seçimin sonucu hakkında kesin karar vermek yetkisine sahip olan kurullarca, seçimin neticesine müessir görüldüğü takdirde, alt kademelerce verilen kararların kesin veya kesinleşmiş olması veya kurullara derece derece ve müddeti içinde müracaat edilmemiş olması, bu itirazın incelenmesine ve reddine sebep teşkil etmez.

             Bu itirazlar yazılı olarak yapılır. İtiraz dilekçesine, itiraz edenin adının, soyadının ve açık adresinin yazılması, ihbar ve iddia olunan vakıaların mahiyetinin ve gerekçesinin beyanının, delillerinin gösterilmesi ve belgelerinin bağlanması, bu belgelerin elde edilmesi mümkün değil ise, sebeplerinin ve nereden ve ne suretle temin olunabileceğinin bildirilmesi lazımdır.

             Ancak, adaylığın kesinleşmesinden sonra, adayın Türk olmadığına, yaşının kanunda gösterilenden küçük olduğuna, okur – yazar olmadığı veya seçilme yeterliğini kaybettiren bir mahkümiyeti bulunduğuna ilişkin iddialar dışındaki nedenlerle adaylara itiraz olunamaz. Bu hüküm olağanüstü itirazlar için de geçerlidir.

             Bu şartları haiz olmayan dilekçeler reddolunur.

SEKİZİNCİ KESİM

             Yüksek Seçim Kurulunun işlem ve tedbirlerine karşı şikayet:

             Madde 131 – Her türlü seçimin devamı sırasında, Yüksek Seçim Kurulunun itiraz eylediği veya itiraz yolu ile verdiği kararlar dışında kalan işlemleri, tedbirleri ve sair muameleleriyle, bu kanunda başka bir mercie şikayet veya başvurma yolu gösterilmemiş ve fakat alt kurulların görevleri sınırlarını aşmış olan veya bu mahiyette bulunan, kanuna aykırı hareketlerden dolayı 110 uncu maddede gösterilenler tarafından, yazılı olarak, doğrudan doğruya, Yüksek Seçim Kuruluna şikayet olunabilir.

             Yazılı şikayetlerin 112 nci maddedeki şartları ihtiva etmesi lazımdır. Bu şikayetler üzerine, Yüksek Seçim Kurulunca derhal ve kesin olarak karar verilir.

             Tetkik ve tahkik usulü:

             Madde 132 – Yüksek Seçim Kurulu evrak üzerinde, incelemeler yapar. Ayrıca lüzum gördüğü bilcümle tahkik ve her türlü tetkik işlemlerini de yapar. Gerekli mercilerden her türlü bilgi ve belgeleri ister. Bu mercilerin, en kısa bir zamanda ve en geç yedi gün içinde istenilen bilgi ve belgeyi vermeleri mecburidir.

             Kurul başkanı, lüzum ve ihtiyaca göre, bu işlerde çalışmak üzere, Yargıtay ve Danıştay memurlarını da vazifelendirebilir.

             İtiraz dilekçesinin bir sureti, tutanağına itiraz edilene tebliğ olunur. Tutanağına itiraz olunan kimse, isterse yazı ile savunabileceği gibi, isteği üzerine, Yüksek Seçim Kurulunun tayin edeceği günde bizzat veya bir vekil marifetiyle kendini kurul huzurunda savunabilir. Kurul, yapılan itiraz ve ihbarları kendisine verildiği tarihten itibaren en geç üç ay içinde bir karara bağlar.

             Kurulun kararı kesindir. Aleyhine hiçbir mercie ve kanun yoluna başvurulamaz.

             Seçimin özelliğine göre seçim sonuçları hakkında kesin karar vermeye yetkili mercie yapılacak itirazlarda da yukarıki 1 inci ve 3 üncü fıkralar hükümleri uygulanır.

             Ancak, bu kurul itirazları onbeş gün içinde kesin karara bağlar.

             Yukarıki fıkralarda yazılı kararlar aleyhine hiçbir mercie ve kanun yoluna başvurulamaz.

             Tutanakların iptali halinde özel kanunlarındaki hükümler uygulanır.

Sandık Seçmen Listelerine İtiraz
Muhtarlık bölgesi askı listelerine; seçmenler ve siyasi partiler askı süresi içinde itiraz edebilirler.

Siyasi partiler, dilekçeleri ekinde sunacakları yetki belgeleri ile partileri adına kimlerin itiraz edebileceklerini mühürlü ve imzalı bir yazı ile ilçe seçim kurulu başkanlığına bildirirler.

Muhtarlık bölgesi askı listelerine;

1) Siyasi partilerin, ilçe seçim kurulu başkanlıklarına isimlerini bildirdikleri yetkilileri;

a. O ilçede oturan tüm seçmenlerle,

b. Seçmen kütüğüne yazılmaması gerekenlerden yazılmış olduğu anlaşılanlar, (Örnek: O muhtarlık bölgesinde yerleşim yeri adresi bulunmayan, askeri öğrenci, ölü, kısıtlı, seçmen yaşına ve ehliyetine sahip olmayan kişilerin yazımı gibi),

ile ilgili olarak,

2) Seçmen niteliğini taşıyan vatandaşlar ise, ancak kendileriyle ilgili,

itirazda bulunabilirler.

Yazılı itirazlar ile bu işler için düzenlenecek tutanaklardan hiçbir suretle resim ve harç alınmaz.

İtirazlar ilçe seçim kurulu başkanına yazılı olarak yapılır. Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olan seçmenler ceza infaz kurumu ve tutukevi idaresi aracılığı ile yazılı olarak ilçe seçim kurulu başkanlığına itiraz edebilirler. Kimliğini ispat edemeyenlerle, delil ve gerekçe göstermeyen ve bunları itiraz dilekçesine eklemeyenlerin itirazları incelenmez. Bu nedenle inceleme yapılamadığı tutanağa yazılır.

Kimliğin ispatında: Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, avukatlık kimliği, sürücü belgesi gibi seçmenin kimliğini tereddütsüz olarak ortaya koyan resimli ve resmi nitelikteki belgelerden birine itibar edilir. Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri kimliğin tespitinde geçerli değildir.

Yukarıdaki belgelerden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşımayanlara itibar edilmez.

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu yada taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için, cezaevi idaresince verilmiş belge, kimlik belgesi yerine geçer.

Yerleşim yeri adresinin ispatında ise, öncelikle ilgili nüfus müdürlüklerinden alınacak resmi nitelikteki onaylı “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi” esas alınır.

Bilgisayar ortamında alınan ve İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce kullanıma sunulan MERNİS/KPS kayıtları resmi belge sayılır.

Listelere siyasi parti adına itirazlarda ise, itiraz eden kişinin yetkili olduğuna ilişkin onaylı belgesi olup olmadığına bakılır.

Yazılı itirazlarda yukarıda açıklanan koşullar aranır ve deliller itiraz dilekçesine eklenir.

İtirazın alındığına ve hangi tarihte itirazın yapıldığına dair itiraz edene bir alındı belgesi verilir. İlçe seçim kurulu başkanının bulunmaması halinde itiraz dilekçesi; alındı belgesi karşılığında Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına da verilebilir. Cumhuriyet Savcısı itirazın kayıt işlemini yaparak hemen ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderir. Askı listelerinde maddi hatanın varlığı saptandığında, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından verilecek karar, belgeleri ile birlikte gereği için ilgili nüfus müdürlüğüne gönderilir.

Muhtarlık bölgesi askı listelerinde yapılan tüm değişiklikler o ilçede teşkilatı bulunan siyasi parti ilçe başkanlıklarına tebliğ edilir. İki gün içinde yapılan itirazlar ilçe seçim kurulu başkanı tarafından değerlendirilerek kesin olarak karara bağlanır. Talepleri halinde sonuç siyasi partiye bildirilir/tebliğ edilir.

YÜKSEK SEÇİM KURULUNA

 

 

2015 yılında yapılan genel seçimler ile ilgili aşağıda bahsetmiş olduğum hususlar hakkında şikayette bulunmak istiyorum.

 1. ..
 2. ….
 3. …….

 

 

Adı SOYADI

İmzası

 

 

 

Tc.Kimlik No:

Adresi            :

Bağlı olduğu parti: Yoksa boş bırakın

İletişim telefonu  :

 

Eki: dilekçe eki var ise bu bölüme yazın.

Ttnet şikayet dilekçesi örneği

Ttnet şikayet dilekçesi örneği

Ttnet şikayet dilekçesi örneği, şikayet hattı, nasıl şikayet edebilirim, nereye başvurmam gerekli, savcılığa suç duyurusu, fatura itirazı, internet faturasına itiraz dilekçesi, TTnet şikayet hattı telefon numarası Ttnet şikayet hattı, ttnet internet destek hattı, sikayet hattı, sikayet takip, ttnet şikayet örnek dilekçeler.

Ttnet şikayet hattı telefon numarası

şikayet-dilekçesi
şikayet-dilekçesi

Ttnet hakkında hizmet, ürün veya servisler hakkındaki her türlü soru ve şikayetlerinizi ;

 • Ttnet sitesinde ki, “İster Yaz” formunu doldurarak,
 • 444 0 375 numaralı TTNET Çağrı Merkezini arayarak
 • En yakın Türk Telekom Ofisine başvurarak iletebilirsiniz.

Yapmış olduğunuz başvuru sonucunda ttnet şikayetinizi inceleyerek en kısa süre içerisinde size bilgi verecektir. Ttnet Müşteri İlişkileri Birimlerinin yaptığı incelemeler sonucunda şikayetinizin sonucu tarafınıza bildirilecektir.

TTNET iletişim bilgileri

Adres

Esentepe Mahallesi, Salih Tozan Sokak, Karamancılar İş Merkezi, D Blok, No:16 Şişli 34394 İstanbul

İletişim Bilgileri

Tel: 0 212 306 10 00
Faks: 0 212 306 10 10
Müşteri Hizmetleri: 444 0 375

Avea fatura itiraz dilekçesi örneği

Avea fatura itiraz dilekçesi örneği

Avea şikayet hattı, numarası, mail, şikayet etme, bayi şikayet formu doldur, nereye şikayet edebilirim, müşteri hizmetleri nosu kaç, vadafonu nereye şikayet etmeliyim, Avea şikayet dilekçe örneklerini burada bulabilirsiniz. Avea fatura itiraz dilekçesi örneği şikayet numarası bildirme etmek istiyorum mail adresi şikayet hattı numarası itiraz örnek dilekçeler indir.

Avea nereye şikayet etmelim

Avea firması özel bir firma olduğundan dolayı, eğer firma hakkında bir şikayetiniz var ise, öncekli bu durumu firmaya bildirmelisiniz. Firma şikayetinize binaen gerekli incelemeyi yapacak ve sonucu tarafınıza bildirecektir. Eğer gerçekten firma tarafından size haksızlık yapıldığını düşünüyor iseniz, sizde her birey gibi kanun yollarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Avea şikayet dilekçesi örneği

Avea firmasından faturalı veya faturasız hat kullananlar. Haksız yere fazla miktarda fatura tutarı gelmesi durumuna veya haksız yere TL düşümüne itirazda bulunabilirsiniz. Web sitemizde hazır bulunan dilekçe örneğini doldurarak Avea fatura itiraz dilekçesi örneği ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Avea fatura itiraz dilekçesi örneği

Avea fatura itiraz dilekçesi örneği
Avea fatura itiraz dilekçesi örneği

Avea şikayet dilekçesi yazabilmek için yukarıdaki download / indir butonuna tıklayınız. Bilgisayarınıza .doc uzantılı Word programı ile düzenlenebilen hazır dilekçe örneği indirilecektir. Bahse konu dilekçe örneğini, bilgisayarınızda düzenleyerek herhangi bir Avea iletişim merkezine veya Avea Genel Müdürlüğüne göndererek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun sonucu Avea firması tarafından yapılan inceleme sonucunda tarafınıza bildirilecektir.

Avea Firması İletişim Bilgileri;

GENEL MÜDÜRLÜK

 

Abdi İpekçi Cad. No:75 34367 Maçka / İstanbul
Tel: (+90) 212 – 460 1500

 

 

Güneşli

 

Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. Fidan Sk. Erdinç İş Merkezi No: 1 34209 Güneşli / İstanbul

Tel: (+90) 212 – 460 1 500

 

Avea Müşteri Hizmetleri

 

Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. Fidan Sk. Erdinç İş Merkezi No: 1 34209 Güneşli / İstanbul

Tel: 444 1 500

 

Ümraniye Teknopark

 

Çakmak Mahallesi Balkan Cad No:49
Ümraniye / İstanbul

Tel: (+90) 212 – 460 1 500

Avea Bölge Müdürlükleri

Trabzon Satış Ofisi

 

Ortahisar Mah. Yavuz Selim Bulvarı No:110 Kat:1-2
Merkez  / Trabzon

 

Adana Satış Ofisi

 

Turhan Cemal Beriker Bulvarı No:666 Seyhan / Adana

 

Ahlatlıbel Teknoloji & Müşteri Hizmetleri

 

AVEA İletişim Hizmetleri A.Ş PK. 06095 Ahlatlıbel / Ankara

Avea Denetim Mercii : Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

 

 Avea İletişim Hizmetleri A.Ş

Ticaret Sicil No: 506680

Avea ile ilgili aramalar ;

 • Avea şikayet hattı
 • müşteri hizmetleri
 • şikayet numarası
 • şikayet mail adresi
 • şikayet dilekçesi
 • şikayet merkezi
 • şikayet kutusu
 • şikayet bildirme

AVEA İLETİŞİM HİZMETLERİ ….. ŞUBESİNE

……………. telefon numarası ile kurumunuzdan telefon hizmeti almaktayım. Düzenli olarak faturalarım 50-70 TL arasında gelmektedir. Son gelen …../…/2015 tarihli fatura miktarı 350,00 TL’dir. Aylık tüketimimde bir değişiklik olmamasına rağmen fahiş miktarda gelen …./…/2015 tarihli fatura bedeli anormal derecede yüksektir. Dilekçem ekinde de sunduğum faturada belirtilen telefon faturası tutarına itiraz etmekteyim. Fatura bedelini son ödeme tarihinin geçmemesi için …/…/2015 tarihinde yatırmış bulunmaktayım. Buna ilişkin ödeme dekontunu da dilekçem ekinde sunuyorum.

Bu nedenlerle aşağıda telefon numarasını belirttiğim telefon aboneliğime ilişkin faturanın tekrar hesaplanarak tarafıma ayrıntılı bilgi verilmesini, fazla tahakkuk ettirilen miktar bulunması halinde fazla miktarın tarafıma ödenmesi hususunda gereğini arz ve talep ederim…/…/2015

Adı SOYADI

imza

GSM NO:
A D R E S :

Eki: ../…/2015 tarihli tahakkuk belgesi
…/…./2015 tarihli fatura dekontu

Turkcell fatura itiraz dilekçesi örneği

Turkcell fatura itiraz dilekçesi örneği

Turkcell şikayet hattı, numarası, mail, şikayet etme, bayi şikayet formu doldur, nereye şikayet edebilirim, müşteri hizmetleri nosu kaç, vadafonu nereye şikayet etmeliyim, Turkcell şikayet dilekçe örneklerini burada bulabilirsiniz. Turkcell fatura itiraz dilekçesi örneği şikayet numarası bildirme etmek istiyorum mail adresi şikayet hattı numarası itiraz örnek dilekçeler indir.

Turkcell nereye şikayet etmelim

Turkcell firması özel bir firma olduğundan dolayı, eğer firma hakkında bir şikayetiniz var ise, öncekli bu durumu firmaya bildirmelisiniz. Firma şikayetinize binaen gerekli incelemeyi yapacak ve sonucu tarafınıza bildirecektir. Eğer gerçekten firma tarafından size haksızlık yapıldığını düşünüyor iseniz, sizde her birey gibi kanun yollarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Turkcell şikayet dilekçesi örneği

Turkcell firmasından faturalı veya faturasız hat kullananlar. Haksız yere fazla miktarda fatura tutarı gelmesi durumuna veya haksız yere TL düşümüne itirazda bulunabilirsiniz. Web sitemizde hazır bulunan dilekçe örneğini doldurarak Turkcell fatura itiraz dilekçesi örneği ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Turkcell fatura itiraz dilekçesi örneği

Turkcell şikayet dilekçesi yazabilmek için yukarıdaki download / indir butonuna tıklayınız. Bilgisayarınıza .doc uzantılı Word programı ile düzenlenebilen hazır dilekçe örneği indirilecektir. Bahse konu dilekçe örneğini, bilgisayarınızda düzenleyerek herhangi bir Turkcell iletişim merkezine veya Turkcell Genel Müdürlüğüne göndererek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun sonucu Turkcell firması tarafından yapılan inceleme sonucunda tarafınıza bildirilecektir.

Turkcell Firması İletişim Bilgileri;

Adres : Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş
Turkcell Plaza, Meşrutiyet Cad. No:71, Tepebaşı, İstanbul
Genel Müdürlük Telefon No : 0 212 313 10 00
Müşteri Hizmetleri Telefon No : 532 ya da 0 532 532 0000
Ticaret Sicil No : 304844
Mersis No : 6-1248-6542-5749474
Denetim Mercii : Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Turkcell fatura itiraz dilekçesi örneği
Turkcell fatura itiraz dilekçesi örneği

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ  ….. ŞUBESİNE

                                                                             

……………. telefon numarası ile kurumunuzdan telefon hizmeti almaktayım. Düzenli olarak faturalarım 50-70 TL arasında gelmektedir. Son gelen …../…/2015 tarihli fatura miktarı 350,00 TL’dir. Aylık tüketimimde bir değişiklik olmamasına rağmen fahiş miktarda gelen …./…/2015 tarihli fatura bedeli anormal derecede yüksektir. Dilekçem ekinde de sunduğum faturada belirtilen telefon faturası tutarına itiraz etmekteyim. Fatura bedelini son ödeme tarihinin geçmemesi için …/…/2015 tarihinde yatırmış bulunmaktayım. Buna ilişkin ödeme dekontunu da dilekçem ekinde sunuyorum.

                        Bu nedenlerle aşağıda telefon numarasını belirttiğim telefon aboneliğime ilişkin faturanın tekrar hesaplanarak tarafıma ayrıntılı bilgi verilmesini, fazla tahakkuk ettirilen miktar bulunması halinde fazla miktarın tarafıma ödenmesi hususunda gereğini arz ve talep ederim…/…/2015

                                                                                                                      Adı SOYADI

imza

GSM  NO:

A    D    R    E    S                             :

Eki: ../…/2015 tarihli tahakkuk belgesi

       …/…./2015 tarihli fatura dekontu

Vodafone fatura itiraz dilekçesi örneği

Vodafone fatura itiraz dilekçesi örneği

Vodafone şikayet hattı, numarası, mail, şikayet etme, bayi şikayet formu doldur, nereye şikayet edebilirim, müşteri hizmetleri nosu kaç, vadafonu nereye şikayet etmeliyim, vodafone şikayet dilekçe örneklerini burada bulabilirsiniz.

Vodafone nereye şikayet etmelim

Vodafone firması özel bir firma olduğundan dolayı, eğer firma hakkında bir şikayetiniz var ise, öncekli bu durumu firmaya bildirmelisiniz. Firma şikayetinize binaen gerekli incelemeyi yapacak ve sonucu tarafınıza bildirecektir. Eğer  gerçekten firma tarafından size haksızlık yapıldığını düşünüyor iseniz, sizde her birey gibi kanun yollarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Vodafone şikayet dilekçesi örneği

Vodafone firmasından faturalı veya faturasız hat kullananlar. Haksız yere fazla miktarda fatura tutarı gelmesi durumuna veya haksız yere TL düşümüne itirazda bulunabilirsiniz. Web sitemizde hazır bulunan dilekçe örneğini doldurarak vodafone fatura itiraz dilekçesi örneği ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Vodafone fatura itiraz dilekçesi örneği
Vodafone fatura itiraz dilekçesi örneği

Vodafone şikayet dilekçesi yazabilmek için yukarıdaki download / indir butonuna tıklayınız. Bilgisayarınıza .doc uzantılı Word programı ile düzenlenebilen hazır dilekçe örneği indirilecektir. Bahse konu dilekçe örneğini, bilgisayarınızda düzenleyerek herhangi bir vodafone iletişim merkezine veya Vodafone Genel Müdürlüğüne göndererek başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvurunuzun sonucu vodafone firması tarafından yapılan inceleme sonucunda tarafınıza bildirilecektir.

Vodafone Firması İletişim Bilgileri;

Şirket Ünvanı: Vodafone Telekomünikasyon A.Ş
Ticaret Sicil No 564625-512207
Merkezinin Bulunduğu Yer Vodafone Plaza Büyükdere Cd. No:251 Maslak 34398 İstanbul
Vodafone Merkez Telefon Numarası: +90 850 542 00 00
Vodafone Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Müşteri Hizmetlerine Vodafone Hatlarınızdan 542 ‘yi ;diğer operatörlerden ve Sabit hatlardan 0 (542) 542 00 00’ı arayarak ulaşabilirsiniz.

Elektrik kayıp kaçak bedeli iadesi dilekçesi

Elektrik kayıp kaçak bedeli iadesi dilekçesi

Elektrik kayıp kaçak bedeli iadesi nasıl alınır, nereye başvurmalıyım, hangi makama dilekçe verilir, kayıp kaçak ücreti geri veriliyor mu, kaç para, nasıl öğrenilir, kayıp kaçak bedeli sorgulama, kaç para ödeniyor, nasıl hesaplamalıyım, Kayıp kaçak bedeli itiraz dilekçesi örneği indir 2015.

Elektrik kayıp kaçak bedeli iadesi dilekçesi örneği indir

 

Elektrik faturalarından kesilen kayıp kaçak bedelleri geri alınabilmekte. Bunun için yukarıdaki linkte bulunan dilekçe örneğini doldurarak bulunduğunuz bölgedeki Tüketici hakları hakem heyetine başvuruda bulunmanız gerekli. Ancak alacağınız kayıp kaçak bedeli 2000 TL. den fazla ise mahkemeye başvurmanız gerekmektedir.

Elektrik kayıp kaçak bedeli iadesi dilekçesi
Elektrik kayıp kaçak bedeli iadesi dilekçesi

Elektrik kayıp kaçak bedeli iadesi için dilekçe örneğini yukarıdaki indir butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

Elektrik kayıp kaçak bedeli itiraz dilekçesi, elektrik faturası kayıp kaçak bedeli iadesi, elektrik kayıp kaçak bedeli yargıtay kararı, elektrik kayıp kaçak bedeli nasıl geri alınır, elektrik faturalarında kayıp kaçak bedeli, elektrik faturalarında kayıp kaçak bedeli nerede yazıyor, elektrik faturasında kayıp kaçak bedeli, elektrik faturasında kayıp kaçak bedeli nasıl hesaplanır dilekçe örneği örnek dilekçe indir. Elektrik faturasında kayıp kaçak bedeli iadesi dilekçesi örneği indir, itiraz kayıp kaçak nasıl hesaplanır nerede yazıyor yargıtay kararı nasıl geri alınır.

………………… Kaymakamlığı
(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikâyet Eden      : ……………………………
Adresi – Telefon  : …………………………….
Şikâyet Edilen    : ………… Dedaş İşletme Şefliği
Adresi                  : ………………………………….
Şikayetin Parasal Değeri : ………. TL ( Toplam Ödenen ………. TL lik faturaların yüzde 20 si)
Konusu : Kayıp/Kaçak bedeli olarak alınan bedelin tarafıma iadesi istemidir.

Açıklamalar :
     1-) Her ay fiili olarak kullanıcısı olduğum ve elektrik bedelini Ziraat bankası …. Şubesi maaş hesabımdan otomatik ödeme talimatı ile ödediğim …….sayılı adrese ait olmak üzere ikametimin bulunduğu adresimde kullandığım elektrik tüketim miktarına göre fatura tahakkuk etmektedir. Bu faturalarımda hizmet bedeli karşılığı olmayan “K/K bedeli” ve ‘sayaç okuma bedeli’ adı altında kayıp, kaçak bedeli alındığını tespit ettim.

     2-) Bu faturalarda bir hizmet bedeli karşılığı olmadığı açıkça belli olan, kötü niyetli diğer kullanıcıların kaçak kullanımı ve tedarikçi elektrik dağıtım firmasının ağır ihmal ve kusurları ile alt yapısının eksikliklerinden kaynaklanan kayıp ve kaçak tüketimlerinin bedeli karşılığı olarak bunun biz dürüst aboneye yansıtılması kabul edilemez. Üstelik kayıp ve kaçak oranları bölgeler arasında oransal olarakta farklılık oluşturmaktadır. Bu nedenle elektrik faturalarına yansıtılan oranlarda bile bir tutarsızlık görülebileceği gibi bir başkasının işlemiş olduğu suç diğer taraftan dürüst tüketiciye yansıtılmakta, işlemediğim bir suç ile kişisel onurum zedelenmekte ve şahsıma atfen kusur izafe edilmektedir. “K/K Bedeli” adı altında yaklaşık % 15 oranında veya daha üzeri oranlarda kayıp/ kaçak bedeli adı altında bir ücret yansıtılmaktadır. Elektrik tedarikçisi firma bu bedelin “EPDK” nın kararı ile faturalara yansıtıldığını şöyle belirtmektedir.

Bahse konu elektrik faturalarında yer alan kayıp/kaçak bedeli şirketimizin kendi inisiyatifi ile düzenlenmiş bir bedel olmadığı, 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu dâhilinde tüm yurtta ulusal tarife olarak uygulandığı, söz konusu tariflerin ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendiği,01.04.2011 tarihinden geçerli olmak üzere uygulanmakta olan tarifeler ise 28.12.2010 tarih ve 2999 sayılı E.P.D.K. Kararı ile belirlenmiş, tedas.gov.tr internet adresinde yayınlandığı, bu tarifeler kapsamında uygulanmakta olan; enerji bedeli, dağıtım bedeli, perakende satış hizmet bedeli, iletim bedeli, kalemlerine ilave olarak kayıp/kaçak bedeli ve perakende satış hizmeti (sayaç okuma) bedelleri belirlendiği, söz konusu bedellerin 2011/Nisan ayından itibaren elektrik faturalarında yer aldığını, bahse konu bedel, E.P.D.K. tarafından belirlendiği ve uygulamaya konulmuş olup, şirketin alınan bedelle ilgili bir kararı söz konusu olmadığını belirtmiştir.

     3-) Aslında 4628 Sayılı Kanunun 11. Maddesi ve Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde, “Madde 33- (1): Bu yönetmelik hükümleri uyarınca elektrik enerjisi hizmeti alan müşterilerin hakları ve zararlarının tazmini konusunda Kanunun 11.Maddesi ve 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri ile buna ilişkin diğer mevzuat hükümleri uygulanır.” demektedir.

     4-) İlgili yasal hükümler gereğince, EPDK’ nın kayıp/ kaçak bedellerinin abone faturalarına yansıtılması hususunda aldığı karar mevcut yasal hükümlere aykırılık teşkil etmektedir. Kaldı ki alınan karar hiçbir surette yürürlükte bulunan yönetmelik ve kanunların önüne geçerek uygulanamaz. Bu bağlamda 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Özel bir kanun olup mevcut genel hükümlerinde önüne geçmektedir.

     5-) Mevcut Kanuni hükümleri mucibince; elektrik faturalarıma yansıtılarak tahakkuk edilmiş bulunan kayıp/ kaçak bedellerinin 4077 Sayılı TKH Kanunun doktrinine uygun olarak burada tüketicin zayıf taraf olduğu kabul edilerek korunması gerektiği şeklinde tedbirin alınması ilgili hüküm mucibince belirtilmektedir.

İşbu ikame olunan mağduriyetim nedeniyle haksız ve hukuksuz olarak alınmış bedel veya bedellerin toplamı olan …… TL ( toplam ödenen …………. TL lik faturaların yüzde 20 si)’nin tarafıma iadesi kararının alınması için hakem heyetinize başvurmak zorunda kaldım.

Hukuki Nedenler : 4077 Sayılı TKH Kanun ve diğer ilgili tüm mevzuat.
Hukuki Deliller : Ödeme Belgeleri, ikametgah belgesi nüsuf cüzdanı fotokopi bilirkişi incelemesi ve ispata yarar her türlü delil ve emsal kararlar .

İstem Sonucu : İzah olunan nedenlerden dolayı; kayıp/ kaçak ve sayaç okuma bedeli adı altında haksız, hukuksuz olarak ve ödemiş olduğum …….. TL toplam bedele, ödemiş olduğum tarihten itibaren değişken yasal faiz oranı uygulanmak sureti ile hesaplanacak işlemiş faizi ile birlikte toplamının tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

Adı soyadı imzası