Telgrag Nasıl Çekilir?

Telgrag Nasıl Çekilir?

Telgraf nasıl çekilir?  Her ne kadar eski gibi gözükse de telgraf icat olunduğu yıllarda bir mucize olarak adlandırılıyordu. 1700 lü yılların sonunda icat edilen bu icat ve arkasından gelen mucitler tarafından geliştirilen telgraf sayesinde o yıllarda büyük kolaylıklar sağlandı. Ve gerçekleştirilen bu icat daha sonraki süreçte iletişim kanallarında gelecek mucizeleri destekler nitelikteydi.

Telgraf nasıl icat edildi?

1793 yılına kadar iletişim gayet ilkel koşullarda sağlanıyordu. İnsanlar haberleşmek için mektup, ateş, güvercin gibi ilkel yöntemlerle uğraşıyorlardı.

Fransız Claude Chappe  tarafından icat edilen telgraf günümüzdeki kullanılan telgrafın temellerini oluşturdu. Elektriğin ilk kez kullanıldığı bu icat kulelerin tepelerine yerleştirilen hareketli kollar sayesinde harflerin ve işaretlerin kuleler arasında birbirine ulaştırılması sağlandı.  Daha sonra bir çok mucit tarafından geliştirilecek olan telgraf günümüzün şartlarından bakacak olursak gayet basit gözükse bile o günün şartlarında değerlendirdiğimizde mucize bir icat olarak karşımıza çıkıyor. Kurulan kuleler arasında yapılan iletişimler daha da geliştirildi ve telgrafalı öyle uzatıldı ki 4828 metreye kadar ulaştı.  1835 li yıllarda Samuel Morse Elektromıknatıslı telgrafı geliştirerek bu alanda bir adım daha attı. Samuel Morse’un bu çalışmaları sonrasında oluşturduğu telgraf çok kabul görmedi daha sonra Samuel Morse bu projesini daha da geliştirecek. Bu işaretlerden oluşan morse alfabesi yarattı.  1837 yılında  William Cooke elektrikli teller üzerinden işaretleri ve harfleri başka yerlere ulaştırmayı sağladı.

Türk topraklarında telgraf ilk defa 1840’lar da sultan Abdülmecid han tarafından bazı araştırmalarda kullanılmak üzere Samuel Morse tarafından denendi.

Telgraf nasıl gönderilir

Nasıl telgraf çekebiliriz?

Telgraf, günümüzde çok kullanılan bir haberleşme aracı olmasa bile nostaljik olarak bazen vatandaşlarımız kullanıma gidebiliyor. Yer yer düğün törenlerine gidemeyen yakınlar düğünlerde okumak üzere telgraf gönderebiliyorlar. Telgraf gönderebilmenin  birkaç yöntemi bulunuyor. Günümüzde telgraf çekebilmek için yetkili kurum olarak PTT kurulu varlık gösteriyor. Eğer telgraf çekmek istiyorsanız çevrenizde bulunan en yakın PTT kurumuna giderek telgraf çekmek istediğinizi belirtebilirsiniz. İlgili memur size telgraf çekmeniz için bir form teslim edecektir. Form içeriğini ayrıntılı bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Formu içeriğinde telgrafı göndereceğiniz kişinin açık adresi ve ona yazacağınız mesaj bulunacaktır. Ayrıca PTTnin çağrı merkezlerinden sunduğu hizmetler vasıtasıyla 444 1788  numarasını arayarak telgraf gönderme işleminizi yapabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.