Bimer’e Yazılan Dilekçe Örnekleri

Bimer’e Yazılan Dilekçe Örnekleri

Bimer’e yazılan dilekçe örnekleri haberini bugün sizler için hazırladık. Elden dilekçe yazabileceğiniz gibi artık kurumlar üstü bir seçenek olarak Başbakanlık şikayet hattına direk İnternet adresi üzerinden hangi konuda şikayetiniz olursa olsun yazabilir ve şikayetlerinizi ulaştırabilirsiniz. Son yıllarda geliştirilen başbakalık iletişim merkezi sayesinde artık milyonlarca vatandaş kolay bir şekilde şikayetlerini iletebiliyor.

Bimer’e yazılan dilekçe örnekleri

Yukarıda belirttiğimiz ekran üzerinden bilgilerinizi girerek kayıt oluşturacaksınız ve direk mesaj gönderme şansınız doğacak. En kısa zamanda şikayetlerinizle ilgili sizlere dönüş yapılacaktır. Başbakanlık iletişim merkezi vasıtasıyla artık şikayet talep ve istekleriniz konusunda direk başvuru yapabileceğiniz bir üst kurum bulunuyor.

https://www.bimer.gov.tr/ adresini ziyaret ederek şikayet başvurusu yapabilirsiniz.

Linke tıklayarak da bilgi edinebilirsiniz.

Haberin ayrıntısı için TIKLAYINIZ.

Devlet bu uygulama ile vatandaş arasındaki iletişim yollarının tümü açık tutularak, vatandaşların kendileri ve kamuyla ilgili, her konudaki talep, şikayet, ihbar, görüş ve önerileri ile bilgi edinme ve yardım alma haklarına ilişkin üst makamlara yapacakları başvurulara hızlı ve etkin bir şekilde yanıt verilmesi, iş ve işlemlerin merkezden kamu nezdinde takip ve denetimi hedefleyerek böyle bir çalışma yapmıştır.

Şikayet Dilekçeleri Örnekleri

Şikayet Dilekçeleri

Şikayet dilekçeleri  nasıl yazılır? Şikayet dilekçelerinin içeriğinde neler bulunur?  Toplumsal hayatta düzen sağlanabilmesi için insanın insana karşı haklarının korunabilmesi için yahut insanın kurum ve şirketlere karşı haklarının korunabilmesi için bir takım yasal düzenlemelerle bu durum koruma altına alınmıştır. Vatandaşlarımızın günlük hayatta devlet kamu kurum ve kuruluşları alakalı olarak bir takım şikayetleri doğabilir. Bu gibi durumlarda vatandaşlarımız muhatap oldukları kurum ve kuruluşlarla alakalı oluşturarak bunları ilgili kurumlara iletmeleri kendileri açısından fayda sağlayacaktır.  Belediyeler ve devlet kamu kurum ve kuruluşları son zamanlarda artık internet üzerinden şikayetler alabiliyorlar.

Sorun yaşadığımız bulundu kuruluşlara üzerinden iletişim kısmından şikayet oluşturarak taleplerimizi iletebiliriz. Kayıt altına alınan şikayetlerin üzerinden bize bir süre sonra dönüş yapılacaktır. Üzerinden şikayet kabul etmeyen kurumlar içinde elden dilekçe hazırlayarak talebimizi belirten bir yazıyla onlara isteklerimizi iletme hakkımız vardır.

Şikayet dilekçeleri nasıl yazılır?

Toplumsal düzen içerisinde  aksaklık yahu sorunlarla karşılaştığımız zaman  bunları belirten bir dilekçe yazarak ilgili kuruma en kısa zamanda iletebiliriz. Dilekçe hayatımız içerisinde yaratılan sorunlarla ilgili bizi çözüme ulaştırabilecek en kısa yoldur.  Dilekçe yazarken dikkat etmemiz gereken bir takım konular mevcuttur. Dilekçe yazmaya başlarken sorun yaşadığımız veya talebimiz olan  kurumun adı başlık kısmına yazılır. Genel dilekçe özellikleri çerçevesinde dilekçenin içeriğinden at soyad ve imza gibi unsurları bulundurmayı unutmamalıyız. Dilekçenin ilk paragrafında sorunumuzu açık ayrıntılı bir şekilde resmi bir uslup ile belirtmeliyiz.  Ayrıntılı bir şekilde sorunumuzu dile getirdikten sonra ikinci paragrafta dilekçeyi sonuçlandırıyoruz.

Bir çok alanda kullanabileceğiniz dilekçe örneklerini haberimizin devamında sizlerle paylaşacağız. Paylaştığımız dilekçe örneklerini inceleyerek kendi sorununuzla veya talebinizle alakalı yazacağınız dilekçe de bu örnekler üzerinden uyarlama yapabilirsiniz. Dilekçe yasal olarak vatandaşlarımıza tanınmış bir hak olduğundan şikayet muhatabı bu kamu kurum kuruluşlar hızlı bir şekilde size dönüş yapmakla mükelleftir.  Dilekçenin nedir? Nasıl yazılır? Her konuda dilekçe örneğine  adresimizi takip ederek ulaşabilirsiniz.

Şikayet dilekçesi örneğini indirmek ve incelemek için tıklayınız.

Şikayet dilekçesi ile alakalı olarak ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayın.

Cumhurbaşkanlığı Şikayet Hattı

Cumhurbaşkanlığı Şikayet Hattı

Ülkemizde bilişim alanında gerçekleşen gelişmeler ışığında artık taleplerimizin yahut şikayetlerimizin olduğu kurumlara ulaşmak da bir hayli kolaylaştı. Şikayeti ve herhangi konuda bir kuruma itirazı bulunan vatandaşlarımız kurumlara artık İnternet üzerinden şikayet platformlarından ulaşabiliyor. Yakın bir zamanda uygulamaya başlayan www.turkiye.gov.tr  adresi ile ülkemizde artık bir çok kurum İnternet üzerinden hizmet verebilir hale gelmiş durumda. Cumhurbaşkanlığı şikayet hattı bu uygulamanın en işlevsel yanlarından birisi durumunda. Çünkü bu site üzerinden Cumhurbaşkanına ve Başbakana direk şikayet ulaştırmak artık mümkün.

Cumhurbaşkanlığı Şikayet Hattı Kullanımı

Bu sistem bir şikayetimiz veya talebimiz olduğunda kurum ve kuruluşlara dilekçe yazmak yerine direk üst mercilere şikayetlerimizi ulaştırmak anlamı taşıdığından ülke çapında bir denetim ağı yaratıyor. Böylelikle hem biz sesimizi rahatsız olduğumuz bir durumda çıkartabiliyoruz hem de kurumlar şikayetin doğacağı durumları yaratmaktan kaçıyor yahut denetim yapıyorlar. Bu sebeple bazı rahatsızlık duyduğunuz durumları bu sistem üzerinden direkt olarak Cumhurbaşkanlığına yazmanızda fayda olacaktır. Genel olarak E-DEVLET KAPISI olarak anılan bu İnternet adresi sayesinde ayrıca ülkemiz kendisine yük getiren bir çok evrak işinden de kurtulmuş oldu.

Vatandaşlar artık kurumlara gitmeden direkt İnternet adresi üzerinden sabıka kaydı, nüfus kayıt örneği, sgk bilgileri, genel sağlık sigortası, bağ kur bilgileri, mezuniyet belgesi gibi daha bir çok evrakı direk buradan edinebiliyor.

Bu uygulamayı kullanabilmek için TC kimlik numaramız ve PTT şubelerinden alacağımız e devlet şifremiz yeterli olacaktır. www.turkiye.gov.tr  adresine girerek TC kimlik numaramızı ve şifremizi girerek şikayetimizi oluşturabiliriz.

Bu sistem üzerinden sisteme mesajınızı yazarak şikayetinizin kayıt altına alınmasını sağlayabilirsiniz. Kayıt altına alınan şikayetler için sizlere mutlaka dönüş yapılır. Kayıt altına alınan talepler gerekli kurumlara da yazılır. Örneğin; telefon faturanızla alakalı çözülemeyen bir durum var şikayet ederseniz Telekomünikasyon kurumuna durum bildirilir. Bu kurumda sizin Gsm operatörünüze bildirir. Hal böyle olunca kurumlar belki normal şartlarda sizi ciddi almayacakken anında ilgileniyorlar. Çünkü direk denetim yoluyla devlet olayı denetliyor. Bu kolaylıktan faydalanmak tabi ki istersiniz. Yeni nesil online dilekçe kullanımı ilerleyen zamanlarda daha da artacaktır.

Örnek şikayet için TIKLAYINIZ.

Şikayet Dilekçesi Örneği

Şikayet dilekçesi örneği nasıl yazılır?

Şikayet konularına ilişkin talepleriniz doğrultusunda şikayet dilekçesi örneği konusunda sizleri aydınlatma konusunda izleyebileceğiniz alternatif bir çok yol bulunuyor.

Bunlardan en yaygını kolluk kuvvetlerine giderek yapacak olduğunuz şikayetlerdir. Diğer bir öneri ve daha etkili olanı ise Cumhuriyet başsavcılığına giderek yapacak olduğunuz şikayetlerdir. Tabii ki bir şikayet dilekçesi hazırlayarak gitmeniz sürecin hızlanması açısından size fayda sağlayacaktır.

Dilekçe yazmanın genel kuralları şikayet dilekçelerinde de geçerli olmakla beraber bir takım ufak değişiklikler de görülebiliyor. Şikayet talebinizi iletmek istediğiniz kurum veya kuruluş ismini büyük harflerle yazdıktan sonra ilk paragrafta şikayet konusu olan durumu izah ederek ayrıntı verilir. Daha sonra ikinci paragrafta “Gereğinin yapılmasını arz ederim.”cümlesiyle sonlandırabilirsiniz.

Bu sebeble sizlere yardımcı olabilecek şikayet dilekçeleri örneklerini sizlerle paylaşacağız.

Hakaret ve küfür şikayet dilekçesi örneği

Dolandırıcılık durumlarında şikayet örneği

Aşağıdaki linke tıklayarak diğer şikayet örneklerini görebilir ve indirebilirsiniz.

Dilekçe yazmayı bilmiyorsanız vereceğimiz linkten nasıl yazıldığına bakabilirsiniz. Tıklayınız