Faturalara Nasıl İtiraz Edilir?

Faturalara Nasıl İtiraz Edilir?

Faturalara nasıl itiraz edilir? Ülkemiz şartlarında  vatandaşlarımız her ay faturalarla boğuşuyor. Hal böyle olunca hayat şartları gerçekten zorlaşıyor. Ülkemizin şartları değerlendirildiği zaman geçirmek her geçen gün zorlaşıyor. Ülkemizin kalkınma şartları ile beraber vatandaşlarımızın fatura yüküne yansıyan vergilerle orta direğin beli bükülmeye devam ediyor. Su, elektrik, doğalgaz ve cep telefonu faturaları derken alınan maaşlar ciddi anlamda faturalara gidiyor. Büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın hali daha da acı. Şehir hayatının acımasızlığı içerisinde çarşı pazar ve mutfak ihtiyaçlarını düşündüğümüz zaman ve ülkemizde belirlenen yoksulluk sınırı açısından baktığımız zaman geçirmek artık gerçekten çok zor. Bu zor şartlarda bir de çocuk okutmak işe eklenince gerçekten hayat her alanda zorlaşıyor.

Faturalara nasıl itiraz edilir?

Faturalara nasıl itiraz ederiz?

Devletimiz elektrik, su, doğalgaz gibi alanlardan elini çektiği zamandan beri artık vatandaşlarımız özel şirketlerle bu konularda muhatap oluyor. Devletin elinin olmadığı alanlarda tabii ki vatandaşlarımız açısından bir takım sıkıntılar doğuyor. Devlet elini çekti sahalarda denetimi sıkılaştırmadığı sürece vatandaşlarımız bu süreçten zararlı çıkıyor.  Doğalgaz devlet elinden çıktığından beri vatandaşlarımız dağıtım firmaları vasıtasıyla bir takım mağduriyetler yaşayabiliyorlar. Aynı durum elektrik dağıtım firmaları açısından da aynı özellikler taşır nitelikte. Cep telefonu faturaları da vatandaşlarımız açısından en çok şikayet aldığımız konuların başında geliyor. Uygun tarifelere geçerek belirli ücretler ödeyerek sabit  faturalar yaratmaya çalışan vatandaşlarımızın bazen operatör firmaları şaşırtabiliyor.

Bu şartlar altında vatandaş olarak faturalarımızın takibini yaparak her ay ne kadar harcama yaptığımızın bilincinde olmalıyız. Bu sayede faturalarımıza yansıyan fazla ücretleri fark edip gerekli şikayetleri ilgili kurumlara bildirmeliyiz. Elektrik ve doğalgaz dağıtım firmaları ile alakalı şikayetlerimizi firmaların ilgili bölümlerini ulaşarak dilekçe vasıtasıyla bildirebiliriz. Cep telefonu operatörleri ile alakalı olan şikayetlerimizi firmaların müşteri hizmetlerini arayarak bildirebiliriz. Tüketici hakları günümüzde vatandaşlarımızın haklarını koruma altına almak için ciddi yasalarla şekillenmiş durumda. Haklarımızın ayrıntısıyla bildiğimiz zamanlarda böyle bir mağduriyet yaşama olasılığımız azalıyor. Faturaları itiraz etmek için gerekli dilekçeleri önceki haberlerimizde sizler için paylaşmış bulunmaktayız. Faturalarla alakalı şikayetlerinizi gerekli başlık altında aratarak örnek dilekçeleri ulaşabilir ve indirebilirsiniz. İlgili kurumlardan cevap alamadığınız taktirde tüketici hakem heyetine dilekçe yazarak durumunuzu bildirebilir vehakkınızı arayabilirsiniz.

Ayrıntı için tıklayınız.

Şikayet Dilekçeleri Örnekleri

Şikayet Dilekçeleri

Şikayet dilekçeleri  nasıl yazılır? Şikayet dilekçelerinin içeriğinde neler bulunur?  Toplumsal hayatta düzen sağlanabilmesi için insanın insana karşı haklarının korunabilmesi için yahut insanın kurum ve şirketlere karşı haklarının korunabilmesi için bir takım yasal düzenlemelerle bu durum koruma altına alınmıştır. Vatandaşlarımızın günlük hayatta devlet kamu kurum ve kuruluşları alakalı olarak bir takım şikayetleri doğabilir. Bu gibi durumlarda vatandaşlarımız muhatap oldukları kurum ve kuruluşlarla alakalı oluşturarak bunları ilgili kurumlara iletmeleri kendileri açısından fayda sağlayacaktır.  Belediyeler ve devlet kamu kurum ve kuruluşları son zamanlarda artık internet üzerinden şikayetler alabiliyorlar.

Sorun yaşadığımız bulundu kuruluşlara üzerinden iletişim kısmından şikayet oluşturarak taleplerimizi iletebiliriz. Kayıt altına alınan şikayetlerin üzerinden bize bir süre sonra dönüş yapılacaktır. Üzerinden şikayet kabul etmeyen kurumlar içinde elden dilekçe hazırlayarak talebimizi belirten bir yazıyla onlara isteklerimizi iletme hakkımız vardır.

Şikayet dilekçeleri nasıl yazılır?

Toplumsal düzen içerisinde  aksaklık yahu sorunlarla karşılaştığımız zaman  bunları belirten bir dilekçe yazarak ilgili kuruma en kısa zamanda iletebiliriz. Dilekçe hayatımız içerisinde yaratılan sorunlarla ilgili bizi çözüme ulaştırabilecek en kısa yoldur.  Dilekçe yazarken dikkat etmemiz gereken bir takım konular mevcuttur. Dilekçe yazmaya başlarken sorun yaşadığımız veya talebimiz olan  kurumun adı başlık kısmına yazılır. Genel dilekçe özellikleri çerçevesinde dilekçenin içeriğinden at soyad ve imza gibi unsurları bulundurmayı unutmamalıyız. Dilekçenin ilk paragrafında sorunumuzu açık ayrıntılı bir şekilde resmi bir uslup ile belirtmeliyiz.  Ayrıntılı bir şekilde sorunumuzu dile getirdikten sonra ikinci paragrafta dilekçeyi sonuçlandırıyoruz.

Bir çok alanda kullanabileceğiniz dilekçe örneklerini haberimizin devamında sizlerle paylaşacağız. Paylaştığımız dilekçe örneklerini inceleyerek kendi sorununuzla veya talebinizle alakalı yazacağınız dilekçe de bu örnekler üzerinden uyarlama yapabilirsiniz. Dilekçe yasal olarak vatandaşlarımıza tanınmış bir hak olduğundan şikayet muhatabı bu kamu kurum kuruluşlar hızlı bir şekilde size dönüş yapmakla mükelleftir.  Dilekçenin nedir? Nasıl yazılır? Her konuda dilekçe örneğine  adresimizi takip ederek ulaşabilirsiniz.

Şikayet dilekçesi örneğini indirmek ve incelemek için tıklayınız.

Şikayet dilekçesi ile alakalı olarak ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayın.