Fiber İnternet Nedir?

Fiber internet nedir ?

Fiber internet nedir ? Son yıllarda ülkemizde en çok konuşulan konulardan bir tanesi de internet kullanımı. Ülkemizde son yıllarda internet ve internet altyapısına dair yatırımlar bir hayli artmış durumda. İnternet kullanımının vatandaşlarımız tarafından artması ile birlikte bu alandaki beklentiler bütün vatandaşlarımız tarafından artmış durumda. Bir çok firma internet kullanımı ile alakalı vatandaşlarımıza çeşitli hizmetler sunuyor. Vatandaş olarak tabii ki ülkemizde bu firmalardan en büyük beklentimiz ucuz internetin yaygınlaşması. İnternet faturaları vatandaşlarımız açısından can sıkıcı bir olay haline gelmiş durumda.

Fiber internet nedir?

Ülkemiz bir çok konuda Avrupa’nın gerisinden geliyor olsa da vatandaş olarak bazı hizmetleri bekliyor olmak hakkımız. Öncelikle gsm operatörleri vasıtasıyla internet altyapılarına ciddi yatırımlar yapıldı. Yakın zamana kadar ülkemizde eski usul internet kullanımı gerçekleşiyordu. İnternet kullanım hızımız dünya standartlarının çok daha altında gerçekleşiyordu.  İnternet kullanımı hızı açısından değerlendirdiğimiz zaman ülkemizin yeterli seviyeye ulaştığını söylemek hala mümkün değil. Yakın zamanlarda bir öncelik olarak Turkcell 1,5 milyar tl harcayarak ülkemizde fiber internet konusunda alt yapısal işlemlere yatırım yaptı. Bir özel şirket açısından değerlendirdiğimiz zaman bu yatırımın büyük hisler içerdiğini görüyoruz.  Bu atılımların arkasında bir çok firma bu adımı takip ederek gerekli altyapı işlemlerini destekledi.

Ülkemizde internet ücretlerine baktım o zaman gelişmekte olan bir ülke şartlarına göre ücretler gayet yüksek. İnternet ücretleri neden vatandaşların beklediği seviyeleri çekilemiyor?

Fiber internet nedir ?

Önceki yıllarda bağdat ulan internetlerimiz ev telefonları kullanılarak bağlatılıyordu.  Fiber internet, üst düzey hızlı erişim sağlayan kablolar vasıtasıyla bağlanan interneti ifade eder. Üst düzey sistemler kullanılarak internet hızı normal kullanımından defalarca kat daha fazla seviye ulaşabiliyor. Ülke şartlarımız açısından değerlendirdiğimizde ülkemiz hala Avrupa ve Amerika’da kullanılan internetin hız seviyesine ulaşabilmiş değil. Peki neden bu sisteme daha erken geçiremedi? Ülkemizde kullanılan internetin yavaş olmasının sebebi kullanılan eski sistemde. Fiber internet sisteminin ülkemizde uyarlanmasının  bu denli gecikmesinin sebebi ise gerekli altyapıya sahip olmayışımızdır. İnternetle alakalı bu altyapı işlemleri ciddi maliyet gerektiren işlemler olduğu için bunların gerçekleştirilmesi de yıllar oluyor. Fiber internete geçin sürece de ülkemizde aynen böyle gerçekleşti.  Fiber internetin bütün Türkiye kapsamında gerçekleşebilmesi için gerekli altyapı bir anda gerçekleşemiyor ve bununla alakalı yatırımlar yeni yeni yapılmaya başlamış olsa bile henüz bunun bütün ülkemize yayılması mümkün değil. 

Ayrıntı için tıklayın.