Faturalara Nasıl İtiraz Edilir?

Faturalara Nasıl İtiraz Edilir?

Faturalara nasıl itiraz edilir? Ülkemiz şartlarında  vatandaşlarımız her ay faturalarla boğuşuyor. Hal böyle olunca hayat şartları gerçekten zorlaşıyor. Ülkemizin şartları değerlendirildiği zaman geçirmek her geçen gün zorlaşıyor. Ülkemizin kalkınma şartları ile beraber vatandaşlarımızın fatura yüküne yansıyan vergilerle orta direğin beli bükülmeye devam ediyor. Su, elektrik, doğalgaz ve cep telefonu faturaları derken alınan maaşlar ciddi anlamda faturalara gidiyor. Büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın hali daha da acı. Şehir hayatının acımasızlığı içerisinde çarşı pazar ve mutfak ihtiyaçlarını düşündüğümüz zaman ve ülkemizde belirlenen yoksulluk sınırı açısından baktığımız zaman geçirmek artık gerçekten çok zor. Bu zor şartlarda bir de çocuk okutmak işe eklenince gerçekten hayat her alanda zorlaşıyor.

Faturalara nasıl itiraz edilir?

Faturalara nasıl itiraz ederiz?

Devletimiz elektrik, su, doğalgaz gibi alanlardan elini çektiği zamandan beri artık vatandaşlarımız özel şirketlerle bu konularda muhatap oluyor. Devletin elinin olmadığı alanlarda tabii ki vatandaşlarımız açısından bir takım sıkıntılar doğuyor. Devlet elini çekti sahalarda denetimi sıkılaştırmadığı sürece vatandaşlarımız bu süreçten zararlı çıkıyor.  Doğalgaz devlet elinden çıktığından beri vatandaşlarımız dağıtım firmaları vasıtasıyla bir takım mağduriyetler yaşayabiliyorlar. Aynı durum elektrik dağıtım firmaları açısından da aynı özellikler taşır nitelikte. Cep telefonu faturaları da vatandaşlarımız açısından en çok şikayet aldığımız konuların başında geliyor. Uygun tarifelere geçerek belirli ücretler ödeyerek sabit  faturalar yaratmaya çalışan vatandaşlarımızın bazen operatör firmaları şaşırtabiliyor.

Bu şartlar altında vatandaş olarak faturalarımızın takibini yaparak her ay ne kadar harcama yaptığımızın bilincinde olmalıyız. Bu sayede faturalarımıza yansıyan fazla ücretleri fark edip gerekli şikayetleri ilgili kurumlara bildirmeliyiz. Elektrik ve doğalgaz dağıtım firmaları ile alakalı şikayetlerimizi firmaların ilgili bölümlerini ulaşarak dilekçe vasıtasıyla bildirebiliriz. Cep telefonu operatörleri ile alakalı olan şikayetlerimizi firmaların müşteri hizmetlerini arayarak bildirebiliriz. Tüketici hakları günümüzde vatandaşlarımızın haklarını koruma altına almak için ciddi yasalarla şekillenmiş durumda. Haklarımızın ayrıntısıyla bildiğimiz zamanlarda böyle bir mağduriyet yaşama olasılığımız azalıyor. Faturaları itiraz etmek için gerekli dilekçeleri önceki haberlerimizde sizler için paylaşmış bulunmaktayız. Faturalarla alakalı şikayetlerinizi gerekli başlık altında aratarak örnek dilekçeleri ulaşabilir ve indirebilirsiniz. İlgili kurumlardan cevap alamadığınız taktirde tüketici hakem heyetine dilekçe yazarak durumunuzu bildirebilir vehakkınızı arayabilirsiniz.

Ayrıntı için tıklayınız.

Cumhurbaşkanlığı Şikayet Hattı

Cumhurbaşkanlığı Şikayet Hattı

Ülkemizde bilişim alanında gerçekleşen gelişmeler ışığında artık taleplerimizin yahut şikayetlerimizin olduğu kurumlara ulaşmak da bir hayli kolaylaştı. Şikayeti ve herhangi konuda bir kuruma itirazı bulunan vatandaşlarımız kurumlara artık İnternet üzerinden şikayet platformlarından ulaşabiliyor. Yakın bir zamanda uygulamaya başlayan www.turkiye.gov.tr  adresi ile ülkemizde artık bir çok kurum İnternet üzerinden hizmet verebilir hale gelmiş durumda. Cumhurbaşkanlığı şikayet hattı bu uygulamanın en işlevsel yanlarından birisi durumunda. Çünkü bu site üzerinden Cumhurbaşkanına ve Başbakana direk şikayet ulaştırmak artık mümkün.

Cumhurbaşkanlığı Şikayet Hattı Kullanımı

Bu sistem bir şikayetimiz veya talebimiz olduğunda kurum ve kuruluşlara dilekçe yazmak yerine direk üst mercilere şikayetlerimizi ulaştırmak anlamı taşıdığından ülke çapında bir denetim ağı yaratıyor. Böylelikle hem biz sesimizi rahatsız olduğumuz bir durumda çıkartabiliyoruz hem de kurumlar şikayetin doğacağı durumları yaratmaktan kaçıyor yahut denetim yapıyorlar. Bu sebeple bazı rahatsızlık duyduğunuz durumları bu sistem üzerinden direkt olarak Cumhurbaşkanlığına yazmanızda fayda olacaktır. Genel olarak E-DEVLET KAPISI olarak anılan bu İnternet adresi sayesinde ayrıca ülkemiz kendisine yük getiren bir çok evrak işinden de kurtulmuş oldu.

Vatandaşlar artık kurumlara gitmeden direkt İnternet adresi üzerinden sabıka kaydı, nüfus kayıt örneği, sgk bilgileri, genel sağlık sigortası, bağ kur bilgileri, mezuniyet belgesi gibi daha bir çok evrakı direk buradan edinebiliyor.

Bu uygulamayı kullanabilmek için TC kimlik numaramız ve PTT şubelerinden alacağımız e devlet şifremiz yeterli olacaktır. www.turkiye.gov.tr  adresine girerek TC kimlik numaramızı ve şifremizi girerek şikayetimizi oluşturabiliriz.

Bu sistem üzerinden sisteme mesajınızı yazarak şikayetinizin kayıt altına alınmasını sağlayabilirsiniz. Kayıt altına alınan şikayetler için sizlere mutlaka dönüş yapılır. Kayıt altına alınan talepler gerekli kurumlara da yazılır. Örneğin; telefon faturanızla alakalı çözülemeyen bir durum var şikayet ederseniz Telekomünikasyon kurumuna durum bildirilir. Bu kurumda sizin Gsm operatörünüze bildirir. Hal böyle olunca kurumlar belki normal şartlarda sizi ciddi almayacakken anında ilgileniyorlar. Çünkü direk denetim yoluyla devlet olayı denetliyor. Bu kolaylıktan faydalanmak tabi ki istersiniz. Yeni nesil online dilekçe kullanımı ilerleyen zamanlarda daha da artacaktır.

Örnek şikayet için TIKLAYINIZ.

Su Faturasına İtiraz Dilekçesi

Su Faturasına İtiraz Dilekçesi

Su faturasına itiraz dilekçesi mi yazmak istiyorsunuz? Bu haberimizde yüksek gelen su faturalarınızla alakalı olarak konuşacağız.  İkimizde bazen fatura evrak ve benzeri işlemlerle alakalı olarak hatalı değerlendirmeler yapılabilmektedir. Bazen belediye çalışanları sebebiyle bazen de sistemsel nedenlerden dolayı bir takım sorunlarla karşılaşabilmekteyiz. Bu gibi durumlarda karşılaştığımız zaman telaşa mahal vermeden hakkımızı savunabileceğimiz bir takım işlemler elbette mevcut.  Su faturası işlemleri ile alakalı vatandaşlarımızdan bir zamandır şikayetler duyuyoruz ve bu haberi de onların seslerini duyurabilmek için ve onlara yardımcı olabilmek için yapıyoruz.

Ülkemizde doğalgaz elektrik ve su fatura andırma işlemlerinde bazen hatalar yapılabiliyor. Devlet vatandaşların haklarını koruya bilmeleri için yasal bir çok düzenleme yapmış durumda. Bu yasal düzenlemeler ışığında tüketici olarak haklarımız savunabilirsiniz. Yüksek gelen doğalgaz elektrik ve su faturalarınıza itiraz etme hakkınız bulunuyor. Bu gibi durumlarda kimlik ve faturanızı da yanınıza alarak ilgili kuruma müracaat etmeniz faydanıza olacaktır.

su faturasına itiraz

Su faturasına itiraz işlemi

Belediye çalışanları bazen su sayaçlarını okumak konusunda hatalar yapabiliyor ve bu hatalar neticesinde su faturalarımız beklediğimizin çok üstünde gelebiliyor. Faturalarımızdaki hataları tespit edebilmek için sayaçlarımızı sık sık kontrol etmeliyiz.  Büyük çapta olmayan faturalarımıza küçük miktarlarda yansıyan hatalar da olabilir bunları fark ederek düzeltmek sadece sizin elinizde. Faturamızın yüksek geldiğini fark ettiğiniz zaman öncelikle yapmanız gereken şey faturanız ve kimliğinizi yanınıza alarak belediyenin ilgili bölümüne şikayette bulunmak olacaktır.  Bunu yapmadan önce faturamızın son ödeme tarihini kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer faturamızın son ödeme tarihi yaklaşmışsa şikayette bulunmadan önce faturamızı ödemenizi tavsiye ederiz.  Çünkü işlemler biraz süre alabilir bu süreç içerisinde suyunuz kesilebilir ve faiz işleyebilir. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalıp mağdur olmamanız için faturaınızı ödemenizde fayda var. Merak etmeyin faturanız incelendiğinde haklı olduğunuz tespit edilirse ve size olumlu dönüş verilirse ödemiş olduğunuz faturanız bir sonraki ay faturanızdan düşülecektir.

Aşağıda sizler için paylaşmış olduğunuz örnek dilekçeyi inceleyebilir ve kendinizi uyarlayabilirsiniz ayrıntılı bilgi için ise linke tıklabilirsiniz.

Örnek dilekçe indirmek için tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.