Doğalgaz Açma Kapama Bedeli İadesi

Doğalgaz Açma Kapama Bedeli İadesi

Doğalgaz açma kapama bedeli iadesi nasıl yapılır? Bu haberimizde milyonlarca doğalgaz abonesini ilgilendiren bir konuya değiniyoruz. Bildiğiniz üzere doğalgaz dağıtımı özel sektörün eline geçmiş durumda. Hal böyle olunca özel sektördeki uygulamalar abonelerin hayatlarında etkili oldu.  Doğalgaz abonelerinin en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi  doğal gazlarının kapatılarak cezai yaptırıma tabi tutulmalarıdır.  Devlet doğal gaz dağıtımından el çektiğinden beri özel sektör yaptığı bir takım uygulamalarla vatandaşın tepkisini çekmeye devam ediyor.  Devlet her ne kadar özel sektörün vatandaşlara uyguladığı hizmetleri denetime tabi tutsa da maalesef bir takım eksiklikler görülebiliyor. Doğal gaz dağıtım firmaları normal şartlarda doğal gaz faturasının son ödeme tarihinden  İtibaren bir hafta süre içerisinde abonelerine ihtarname götürerek durumu tebliğ etmelidir. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız şikayetlere göre doğalgaz şirketleri son ödeme tarihinden itibaren bir hafta içerisinde vatandaşlarımıza ihtarname göndermeden doğal gazlarını direk kesme yoluna gidiyor.

Doğal gaz dağıtım firmaları bu tür uygulamalarıyla vatandaşlardan tepki çekmeye devam ediyor. Ülkemizde tüketici olarak bu konularda başvurabileceğiniz bir çok kurum uzanıyor. Öncelikle doğal gazınız kesildiği zaman dağıtım firmasına ulaşarak durumu izah edebilirsiniz. Son ödeme tarihinden itibaren kendimize ihtarname ulaşmadığını ve bu durumda tüketici olarak mağdur olduğunuzu belirtebilirsiniz.  Eğer olumlu bir yanıt alamazsınız vatandaş olarak cumhurbaşkanlığı şikayet hattına başvurabilirsiniz. İlgililer dağıtım firmalarının denetleyici kurumuna durumu bildirerek gerekenin yapılmasını isteyeceklerdir. Enerji kurulu doğal gaz dağıtım firmasına ulaşarak talebiniz çerçevesinde tüketiciye ihtarnameyi ulaştırdıklarını kanıtlamalarını isteyecektir. Eğer dağıtım firması size bir ihtarname verildigini ispatlayamazsa bir sonraki ayın faturasından  ödemiş olduğunuz açma kapama bedeli düşülecektir. Bir vatandaş olarak sizlere hayatınızın her alanında dilekçe yazmayı rahatsız edici bir durumla karşılaştığınızda bunu ilgililere bildirmenizi tavsiye ediyoruz.  Bu sayede bütün kurum ve kuruluşlar vatandaşlar açısından da bir denetim altında olacağından işlerini daha dikkatli yapacaklardır. Bazen yaptığınız bir şikayetle sesini çıkaramayan başka kimselerin de hakkını arayabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı şikayet hattı için tıklayın. 

Doğalgaz açma kapama bedeli

Doğalgaz açma kapama bedeli iadesi nasıl yapılır?

Ayrıntılı bilgi için sayfamızı takip edin.

Doğalgaz Faturalarına İtiraz

Doğalgaz Faturalarına İtiraz

Doğal gaz Faturalarına İtiraz Nasıl yapılır?  Ülkemizde bildiğiniz üzere doğal gaz dağıtımını devlet değil artık özel dağıtım firmaları yapıyor. Öncesinde devlet tarafından yapılan bu işlemler devletin bu piyasadan elini çekmesi ile birlikte özel sektöre kaldı.  Özel sektör eliyle yürüyen bu piyasa bazen vatandaşın canını sıkabiliyor. Ard arda gelen zamlarla birlikte vatandaştan büyük tepkiler alınsa da kimsenin elinden artık bir şey gelmiyor doğal gaz faturalarına itiraz nasıl edilir bu soru gündeme geliyor.

Yıllar bazında baktığımız zaman doğal gaza gelen zamların son yıllarda bir hayli arttığını görüyoruz. Bildiğiniz üzere doğal gaz az sayıda ülkede çıkarılabilen bir kaynak. Ve dünya çapında büyük bir ihtiyaç olarak görülen doğal gaz çıkarıldığı ülkelere dünya çapında dünya piyasasında söz sahibi olma fırsatı sunuyor. Rusya İran gibi ülkeler doğal gaz kaynağı bulundurma sıralamasında başı çekiyor. Her ülke gibi biz de biz de bulunmayan enerji kaynaklarının sıkıntısını çekiyoruz ve onları dışarıdan ithal ediyoruz. Doğal gazın belli bir fiyatın altına düşürülememesi bundan kaynaklanıyor.   Vatandaş daha az faturalar ödeyebilmek için nasıl tasarruf yapabileceğini araştırıyor.  Bunun dışında vatandaştan sık sık duyduğumuz şikayetlerin başında beklenilenden fazla faturalar ödemek geliyor. Bazen dağıtım firmaları faturalandırmalarda hatalar yapabiliyorlar bu süreç vatandaşın canını ciddi anlamda sıkıyor. Peki faturalarımız yüksek geldiğinde ne yapmalıyız?  Öncelikle her ay ki fatura içeriğimizde kullandığımız doğal gaz miktarını takip etmeliyiz. Aylık bazda ödemiş olduğumuz faturaların takibinde bulunmalıyız.

 

doğal gaz faturalarına itiraz

Yanlış doğal gaz faturalarına itiraz nasıl edilir?

Yanlış doğal gaz faturalarına itiraz nasıl edilir? Doğalgaz faturamız beklediğimizden yüksek geldiyse yapmamız gereken öncelikli şey faturamızı ve nüfus cüzdanımızı alarak dağıtım firmamızın müşteri hizmetlerine başvurmak olacaktır. Faturamızın son ödeme  tarihini kontrol etmeliyiz. Eğer faturamızın son ödeme tarihi yaklaştıysa faturamızın ödemesini yapmalıyız çünkü itiraz süreci içerisinde son ödeme tarihi geçerse doğal gazımız kesilecektir ve bu konuda mağdur olmamak için faturamızı ödemeliyiz. Merak etmeyin eğer şikayetiniz olumlu sonuçlanırsa ödemiş olduğunuz miktar bir sonraki faturanızdan düşürecektir. Konu hakkında ayrıntı için tıklayınız.

Örnek dilekçeyi word dosyası halinde indirmek için tıklayınız.