dilekçe nasıl yazılır

Dilekçe Nasıl Yazılır

DİLEKÇE NASIL YAZILIR?Boş Cv Sivi Sv Özgeçmiş Örneği İndir

Bu bölümde dilekçe yazmak istiyorum diyenler için dilekçe nasıl yazılır, dilekçe yazarken nelere dikkat edilir, dilekçe yazma kuralları nelerdir, nasıl yazabilirim, kısa dilekçelerden bahsedeceğiz.

Dilekçe yazmak istiyorum

Dilekçe yazmak resmi bir makama talebinizi yazılı olarak iletmektir. Günümüzde dilekçe vermek her vatandaşın en doğal hakkıdır. Bu sebeple özellikle de tüm resmi kuruluşlar vermiş olduğunuz dilekçeleri kabul etmek durumundadır. Dilekçenizi vermiş olduğunuz makam, talebinize olumlu veya olumsuz cevap verebilirler ancak tüm makamlar dilekçenizi kabul etmek durumundadır.

Kolay dilekçe yazma

Bu makale de size dilekçe kanunundan vb. mevzuattan bahsederek kafanızı karıştırmak istemiyorum. Anlatmak istediğim, basitçe dilekçe nasıl yazılır, nasıl yazmalıyım..

Öncelikle ihtiyacınız olanlar bir kalem ve bir adet boş sayfa

Eğer bilgisayarda yazıyor isek herhangi bir döküman editörü (Word Wordpad vb.)

  • Dilekçenin üst tarafına hitap edeceğimiz makamı yazıyoruz

Örnek:

ANKARA VALİLİĞİNE ,

BURSA VAKIFBANK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE
(Kredi işlemleri servisine)

ESKİŞEHİR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA
(Bakanlık Muhabere Bürosuna)

gibi örnekler çoğaltılır.

  • Daha sonra başlığın altından 2 satır boşluk bırakarak dilekçe içeriğine geçiyoruz. Konuyu içerik bölümünde özetliyoruz. Kısaca ne yaptığınızı, başınıza ne geldiğini, ne yapmaları gerektiğini, ne istediğinizi bu bölümde özetliyoruz.

Örnek : 

          … adresinde ikamet etmekteyim. … sayılı kanun gereğince tarafıma ödenmesi gereken …. tutarında para zamanı geçmesine rağmen ödenmemiştir. Konu hakkında makamınıza şahsen başvuruda bulunmama rağmen, paranın ödeneceği söylenmiş ancak, ödeme yapılmamıştır. Bu sebeple .. sayılı mevzuat gereğince … tutarındaki paranın aşağıda belirttiğim banka hesabına yatırılması hususunda;

  • Konu bölümü bittiğinde bir satır boşluk bırakarak, “Gereğini arz ederim” “Bilgilerinize arz ederim” gibi hitap cümlesini ekliyoruz ve sonuna tarih yazıyoruz

Örnek :

Gereğini takdirlerinize arz ederim. 01/01/2015

  • Bu işlemde bittikten sonra eğer kağıdımızdaki boşluk müsaitse 3 satır, eğer değilse 2 satır boşluk bırakarak 4. satırdan itibaren kağıdın sağ tarafına adımızı soyadımızı ve ünvanımızı yazıyoruz

Örnek :

Ahmet YILMAZ
Şube Müdürü

imzamızı bu ismin üzerine atıyoruz.

  • Gerekli ise imza satırından 3-5 satır sonra aşağıdaki bölgeye kimlik bilgilerinizi yazabilirsiniz.

Örnek :

Kimlik Bilgilerim:
Tc.no          : 4654564
Sigorta no : 4564465
Adres: A Caddesi A Sokak Sincan ANKARA
Tel: 0541 111 11 11

  • Son olarak dilekçemizi imzalayarak ilgili dairedeki evrak kayıt, muhabere kabul, haber merkezi vb. hangi birim sorumlu ise o birime teslim ediyoruz.

Aşağıdaki video da basitçe bir dilekçenin nasıl yazılacağı gösterilmektedir.

“Dilekçe Nasıl Yazılır” için bir yorum

Yorumlar kapalı.